Masz ciągłą ochotę na czekoladę? To może oznaczać kłopoty. Co o zdrowiu mówią nasze zachcianki

Redakcja 07.06.2017
Jedzenie
Fotografia: Pexels

To świetny dowód na to, że nic nie dzieje się bez przyczyny. 

Jeśli pragniesz czekolady jak szalony, a ochota na nią nie mija, to wcale nie oznacza, że jesteś od niej uzależniony. Okazuje się, że zachcianki żywieniowe mają związek z hormonami. Gdy więc tylko złapiemy się na tym, że nieustannie mamy ochotę na konkretną rzecz, lepiej dokładnie wsłuchajmy się w nasz organizm i sprawdźmy, jaki jest powód. 

Dietetyczka Liz Weinandy z Ohio State University Wexner Medical Center na łamach Bustle.com radzi, aby zawsze próbować dowiedzieć się, co jest rzeczywistym źródłem naszych zachcianek. Zwraca uwagę na fakt, że jeśli ludziom udaje się rozwiązać ich "problem" i zaspokoić potrzeby (niekoniecznie żywieniowe), te pragnienia ustają. 

Zachcianki od czasu do czasu?

Ten problem dotyczy zwłaszcza miesiączkujących kobiet. Przed okresem lub w jego trakcie, wiele z nich ma ochotę na konkretną rzecz, czasem jest to coś słodkiego, a czasem wprost przeciwnie. Dietetyczna w rozmowie z Bustle.com zauważa, że w tym okresie kobiety szczególnie mogą pragnąć węglowodanów i ogólnie - więcej jedzenia. Kiedy kobieta miesiączkuje, jej metabolizm przyśpiesza, a wzrost apetytu i chęci na węglowodany jest czymś naturalnym. 

Ciążowe zachcianki

Praktycznie każda kobieta, która choć raz była w ciąży, doskonale wie, co znaczy prawdziwa zachcianka. Weinandy zauważa, że kobiety w tym szczególnym okresie mają chęć na czekoladę i słone produkty. To całkowicie normalne i nie powinno dziwić. 

Więcej węglowodanów?

Kiedy zwiększony apetyt na słodkości może świadczyć o tym, że z naszym zdrowiem jest coś nie tak? Według Elisabeth Ann Shaw, ochota na słodycze (węglowodany proste), może najść nas, kiedy nasze posiłki nie są zbilansowane. To znaczy, nie posiadają odpowiednich proporcji tłuszczy, białek i węglowodanów złożonych.

Często analizuję całościowo jakość diety i jej wartość odżywczą. Kiedy dostarczasz swojemu organizmowi tylko jednego rodzaju składników odżywczych, na przykład węglowodanów, nie masz poczucia sytości, które zapewniłyby ci zdrowe białka i tłuszcze. Poziom insuliny zostaje zakłócony i masz ochotę na jeszcze więcej prostych węglowodanów, które dostarczają twojemu ciału kolejną porcję energii - powiedziała Elisabeth Ann Shaw, a jej wypowiedź przytacza Bustle.com. 

giphy-downsized (18)

Fast foody? Chętnie!

Okazuje się, że ochota na tuczące jedzenie, które zawiera dużą ilość cukru, może mieć związek z naszym snem, a konkretnie z jego deficytem. Dyrektor do spraw żywienia Kristen Johnson Brogan zauważyła, że za wszystko odpowiedzialna może być Grelina, czyli tak zwany hormon głodu.

To substancja, która po części odpowiedzialna jest za problemy ze zwalczaniem otyłości. Im jej więcej, tym większą mamy ochotę na jedzenie. A to właśnie niedobór snu sprawia, że jest jej więcej. Kiedy jednak jesteśmy wyspani, a hormon jest "w normie", czujemy się bardziej zadowoleni i nie mamy wzmożonego apetytu. 

Słodkie przekąski?

Jak podaje Bustle.com, pragnienie słodyczy może być związane ze stresem bądź jedzeniem kompulsywnym. Często traktujemy słodycze jak nagrodę lub wprost przeciwnie - zajadamy się nimi, gdy jesteśmy przygnębieni. Jeśli więc objadamy się nimi, a przy okazji nie dostarczamy organizmowi innych potrzebnych substancji odżywczych np. białek, bardziej prawdopodobne jest, że szybciej zrobimy się głodni i będziemy łaknąć słodyczy.

Wszystkie łasuchy, które nie wyobrażają sobie dnia bez słodkości, powinny dostarczyć organizmowi więcej białka tak, aby nie narażać go na huśtawkę hormonalną. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zastosowanie innej metody, która pomoże nam uporać się ze stresem. Objadanie się to przecież nie najlepszy pomysł. 

giphy-downsized (19)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów