Marka Nike na zawsze zmieniła zasady marketingu obowiązujące na igrzyskach

Martyna Kraus 11.08.2016
Nike
Fotografia: Pixabay

Każda marka powinna się dwa razy zastanowić, zanim wspomni na Facebooku o Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro.

Olimpiada, Igrzyska Olimpijskie, złoto i lato – to tylko kilka słów, które znalazły się na długiej liście wyrazów zakazanych, przygotowanej przez Amerykański Komitet Olimpijski. Zaostrzył on zasady dotyczące prowadzenia kampanii reklamowych w trakcie Igrzysk Olimpijskich, po tym, jak w 1996 roku marka Nike wykorzystała na swoją korzyść wszystkie kruczki prawne w obowiązującym prawie. Dzisiaj każdy, kto prowadzi biznes i chciałby wspomnieć na swoim koncie Facebooku lub Twitterze o Igrzyskach w Rio, powinien dwa razy się zastanowić. Jeżeli nie jest się przedstawicielem takiej sieci jak McDonald’s lub Coca-coli, nie warto ryzykować.

Jak Nike promowało markę, nie będąc oficjalnym sponsorem 

Nike po raz pierwszy złamało zasady dotyczące oficjalnego sponsorowania uczestników podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. Michael Johnson wygrał wtedy bieg na 400 metrów, a na nogach miał złote buty Nike. Później lekkoatleta pokazał się w nich także na okładce magazynu "Time". Ciężko o lepszą reklamę, prawda? Logo Nike błyszczało przed oczami milionów, mimo, że marka nie była oficjalnym sponsorem wydarzenia. Historia ma jednak ciąg dalszy. Nike, podczas tych samych Igrzysk wybudowało Nike Center, tuż przy Wiosce olimpijskiej w Atlancie. Co więcej, firma rozdawała flagi ze swoim logo przy wejściu na stadion, w ten sposób upewniła się, że zostanie ono pokazane w telewizji i gazetach, podczas reportaży z Igrzysk. Takim postępowaniem Nike mocno zaszło za skórę innej marce. Reebok był wtedy oficjalnym sponsorem i zapłacił za to aż 50 milionów dolarów. Co ciekawe, marka odnotowała podobne efekty kampanii jak Nike. 

Jakby tego było mało, Nike rozzłościło też samych sportowców. Na ulicach Atlanty pojawiły się billboardy marki z kontrowersyjnymi hasłami reklamowymi takimi jak: "Jeśli nie przyjechałeś tu, aby wygrać, to jesteś tylko turystą" oraz "Nie wygrywa się srebra, tylko przegrywa złoto". Takie niesportowe podejście do rywalizacji nie spodobało się również Michaelowi Payne’woi, ówczesnemu dyrektorowi marketingu w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. Jednogłośnie stwierdzono, że Nike przekroczyło granicę dobrego smaku. Payne zorganizował nawet spotkanie zdobywców srebrnych medali z przedstawicielami marki, podczas którego podobno doszło do rękoczynów.

Nike wycofało się, ale nie odpuściło

W 2000 roku, podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney, Nike postanowiło nieco się uspokoić i zostać oficjalnym sponsorem wydarzenia. Przedstawiciele Komitetu mówili, że od kiedy zaostrzono prawo dotyczące kampanii reklamowych, marka nie miała już miejsca na swoje nieregulaminowe praktyki. Rzecznik Nike miał jednak całkiem odmienne zdanie na ten temat. Charlie Brooks powiedział, że firma tylko dlatego zdecydowała się na oficjalny udział w Igrzyskach, ponieaż Reebok w ostatniej chwili się z nich wycofał. 

Po 1996 lista zakazów i nakazów w zakresie prowadzenia kampanii reklamowych w okresie Letnich Igrzysk Olimpijskich znacznie się wydłużyła. Zmiany zostały wymuszone między innymi przez niestosowne postępowanie Nike. Obecnie marki poddawane są znacznie ostrzejszym restrykcjom. Komitet nie przymyka oka na żadne wykroczenia. Nie ma możliwości, aby podstępny marketing naruszył żelazne zasady. 

Michael Johnson na okładce "Time"

Michael Johnson na okładce "Time"

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów