Maria Czubaszek nie żyje. Miała 76 lat

Paulina Szestowicka 12.05.2016
Fotografia: ONS
Fotografia: Maria Czubaszek nie żyje

Artystka odeszła 12 maja 2016 roku. 

Maria Czubaszekzmarła 12 maja 2016 roku. Wszyscy zapamiętamy ją nie tylko jako wyjątkowo zdolną pisarkę, felietonistkę i scenarzystkę, ale też autorkę tekstów piosenek i barwną postać radiową. 

Maria Czubaszek rozpoczęła karierę w mediach w 1960 roku. Na antenie Programu I Polskiego Radia zadebiutowała nie tylko jako dziennikarka, ale też autorka sloganów reklamowego, który brzmiał: Jeśli chcesz mieć radio, to sobie kup. Kilka lat później rozpoczęła karierę w radiowej Trójce, gdzie pokazała swój satyryczny talent, a także stworzyła wiele naprawdę dobrych słuchowisk. 

Artystka jednocześnie realizowała się tworząc teksty piosenek dla takich artystów jak Andrzeja Dąbrowskiego, Janusza Komana, Zbigniewa Namysłowskiego czy Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Współpracowała też między innymi z Krystyną Prońko, Grażyną Łobaszewską i Ewą Kuklińską. Trudno byłoby wymienić wszystkie gwiazdy sceny, które miały lub mają w swoim repertuarze utwory z tekstem Marii Czubaszek. Jednak wiele osób bez problemu zanuci "Kochać można byle jak", "Rycz, mała, rycz" czy "Wyszłam za mąż - zaraz wracam".

Jej kariera w telewizji obejmowała tworzenie scenariuszy, między innymi do "Filipa z Konopi" czy "Lotu 001", występowanie w programach publicystycznych, a także prowadzenie własnych formatów, na przykład "Czubaszek na śniadanie". Tak jak kochała media, kochała również spotkania z publicznością. Bardzo dużym zaskoczeniem była jej obecność na na 20. Przystanku Woodstock. 

20 maja 2009 roku odebrała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Trudno jednak nie mieć wrażenia, że dla niej największą i najcenniejszą nagrodą były rzesze oddanych, lojalnych wielbicieli, którzy doceniali nie tylko jej talent, ale i charyzmę. 

Maria Czubaszek
Fotografia: ONS

Maria Czubaszek

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów