Mammatus nad Polską. Niezwykły widok na niebie

Magdalena Barszczak 06.03.2019
Mammatus na niebie
Fotografia: Mike Hollingshead/Solent News/East News

Marzec to czas zmian w pogodzie. Internaucie udało się zaobserwować jedno z ciekawszych zjawisk na niebie.

Ostatnie dni to istny pogodowy rollercoaster. Od słońca i 20 stopni, po deszcz, grad i burze. Tym bardziej nie dziwi powiedzenie "w marcu jak w garncu". Miesiąc ten obfituje w niezwykłe zjawiska pogodowe, a jednym z nich jest mammatus, który udało się uchwycić nad Polską.

Na facebookowym profilu serwisu BurzeInfo opublikowano wyjątkowe zdjęcie. To mammatus (zjawisko mamma), czyli malownicze chmury kształtem przypominające wymiona. Autorem fotografii jest pan Kamil Sałek, a powstała ona w miejscowości Pionki.

Mammatus - skąd się wzięły wymiona na niebie?

Wypukłości dotyczą przede wszystkim chmur kłębiasto-warstwowych (stratocumulus) i kłębiastych deszczowych (cumulonimbus), choć można je zaobserwować też u innych chmur. Występują u ich podstawy lub w dolnej części tzw. kowadła, będącego częścią chmury burzowej.

Zwisające z chmur "wymiona" wypełnione są oczywiście wodą. Spektakularne chmury kłębiaste często zwiastują opady deszczu i burze, które od wczoraj nawiedziły wiele miejsc w kraju.

Trzeba przyznać, że taki widok cieszy oko!

Poniżej można zobaczyć inne przykłady "mammatusów".

Zobacz także: Tę "samotną wyspę" rocznie odwiedzają tysiące turystów. Ma tylko jednego mieszkańca

Niektóre są ze szkła, a inne wyglądają jak jedna wielka masa popcornu. To najdziwniejsze plaże na świecie. Wiedzieliście o ich istnieniu?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów