Mają sposób na złodziei papieru toaletowego. Aby otrzymać 60-centymetrowy skrawek, trzeba pokazać twarz

Redakcja 21.03.2017
Toaleta w Pekinie
Fotografia: East News

Lokalne władze w Pekinie podjęły zdecydowaną walkę ze złodziejami papieru toaletowego. 

W publicznych toaletach w Pekinie zainstalowano dozowniki wyposażone w oprogramowanie służące do rozpoznawania twarzy. To odpowiedź na proceder podkradania papieru toaletowego. 

Dozowniki z kamerami umieszczono w publicznych toaletach znajdujących się na terenie Świątyni Nieba, która jest jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy Chin. Zamontowane w dozownikach kamery zapamiętują twarz osoby, która chce pobrać papier toaletowy. Jak podaje Nytimes.com, jeśli w ciągu 9 minut od poprzedniego pobrania papieru, ta sama osoba będzie chciała ponownie z niego skorzystać, dozownik go nie wyda. Co ciekawe, jedna osoba może liczyć maksymalnie na 60-centymetrowy skrawek. 

To odpowiedź na sytuację, którą już od lat można zaobserwować w Pekinie. Okazuje się, że mieszkańcy miasta, w większości osoby starsze, przychodzą do publicznych toalet tylko po to, aby przywłaszczyć sobie publiczny papier. 

Ludzie, którzy kradną papier toaletowy są chciwi. Papier toaletowy jest zasobem publicznym i musimy zapobiec marnotrawieniu go - powiedział mieszkaniec Pekinu He Zhiqiang, a jego wypowiedź przytacza Nytimes.com. 

Specjalny dozownik rozpoznaje twarze
Fotografia: East News

Specjalny dozownik rozpoznaje twarze

Znikający papier

System rozpoznawania twarzy zainstalowany w dozowniku z papierem toaletowym z pewnością pomoże rozwiązać problem "znikającego" papieru, ale również wiążę się z pewną niewygodą. Osoba, która chce go otrzymać musi stanąć przed dozownikiem tak, aby zarejestrowało ją czujne oko kamery. Aby to się udało, trzeba zdjąć okulary i nakrycie głowy. Komputer powinien rozpoznać twarz w ciągu zaledwie 3 sekund

Jeśli tylko dozowniki z oprogramowaniem zaskarbią sobie przychylność mieszkańców miasta i turystów, zostaną wprowadzone na stałe i we wszystkich toaletach znajdujących się na terenie Świątyni Nieba. Jeśli nie, pracownicy będą poszukiwać innego, skutecznego sposobu, który powstrzyma mieszkańców przed podkradaniem papieru toaletowego. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów