Madonna zabrała głos w sprawie seksizmu i przemocy wobec kobiet. Padły mocne słowa

Katarzyna Mordalska 15.12.2016
Madonna
Fotografia: East News

Artystka zabrała głos podczas odbierania nagrody na gali Billboard Women in Music.

Coroczna gala Billboard Women in Music to uroczystość, podczas której wręczane są nagrody za szczególne osiągnięcia dla kobiet z branży muzycznej. W tej edycji wyróżniona została Madonna, którą uznano na najbardziej wpływową kobietę w świecie muzyki. Artystka wykorzystała okazję i podczas bardzo emocjonującego przemówienia poruszyła ważne kwestie dotyczące seksizmu i dyskryminacji ze względu na płeć w życiu i shobiznesie.

Na początku artystka zażartowała, próbując przybrać odpowiednią postawę przed mikrofonem ze statywem. Rozstawiając szerzej nogi, powiedziała: „Zawsze czułam się lepiej z czymś twardym między nogami”. Przy dalszych słowach przemówienia nikomu już jednak do śmiechu nie było.

Dziękuję za uznanie dla mojej umiejętności kontynuowania kariery przez 34 lata w obliczu seksizmu, mizoginii, ciągłego poniżania i nieustających obelg – powiedziała Madonna tuż po odbiorze statuetki.

Artystka opowiedziała o trudnych początkach swojej kariery w świecie zdominowanym przez mężczyzn, w atmosferze braku szacunku i przemocy. Padły szczere słowa o traumie związanej z napadem z bronią w ręku, brutalnym gwałtem i rabunkami w mieszkaniu, które to doświadczenia spotykały ją od momentu, kiedy jako nastolatka przeprowadziła się do Nowego Yorku.

Wzruszenie odbierało mowę

Artystka przekonuje, że wszystkie trudne sytuacje, jakich doświadczyła w życiu, zbudowały silną i odważną kobietę, którą jest obecnie. Przyznaje się jednak także do wrażliwości i bezradności, zwłaszcza w obliczu otaczającego nas, niebezpiecznego świata.

Ujęcia z sali pokazują, że wszyscy uczestnicy gali Billboard Women in Music słuchali Madonny z malującym się skupieniem na twarzy. Artystka nawiązała także do swoich inspiracji muzycznych, wśród których wymieniła Davida Bowiego i Prince’a. Laureatka chciała w ten sposób podkreślić różnice pomiędzy mężczyznami a kobietami w bezkompromisowym świecie showbiznesu.

Jeśli jesteś dziewczyną, musisz prowadzić grę. Co to za gra? Masz być piękna, słodka i seksowna, ale nie zbyt mądra. Nie miej własnego zdania, a na pewno takiego, które naruszałoby obecny stan rzeczy – mówiła Madonna podczas gali.

W przemówieniu, odnosząc się ciągle do stereotypów, nawiązywała także do problemu kobiet, jaki w świecie muzycznym stanowi wiek. Artystka sama zdaje sobie nic nie robić z upływającego czasu, ale mówiła także o tym, że metryka może być przeszkodą również na początku kariery. Artystka najbardziej wzruszona była pod koniec przemówienia, a łzy pojawiły się nie tylko w oczach Madonny, ale także u kobiet zgromadzonych na sali.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów