MSWiA wydało broszurę, w której uczy "śpiewać z szacunkiem" hymn. Wskazuje na 4 najczęstsze błędy

Emilia Klima 26.06.2017
Hymn Polski
Fotografia: East News

Sprawdź, czy potrafisz poprawnie zaśpiewać hymn Polski. 

Broszura "Hymn Polski" została wydana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Poradnik został napisany przez dyrektora Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Przemysława Reya oraz Małgorzatę Gańską - kustosz placówki. Jak czytamy na stronie ministerstwa, broszura powstała z myślą o "wszystkich, którzy chcą śpiewać nasz hymn z szacunkiem". Co konkretnie w nim znajdziemy?

Ta bogato ilustrowana książeczka zawiera informacje, które pomogą zrozumieć znaczenie słów Mazurka Dąbrowskiego i poznać jego historię. W poradniku znajdują się także zapis nutowy oraz wskazówki dotyczące zachowania podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu - czytamy.

 

Broszura "Hymn Polski"
Fotografia: Screen z Mswia.gov.pl

Najczęstsze błędy

Broszura wylicza też najczęstsze błędy, jakie Polacy popełniają przy śpiewaniu hymnu. Ten zakorzeniony najbardziej to śpiewanie "póki" zamiast "kiedy my żyjemy" w pierwszej zwrotce. Błędnie wymawiamy również nazwisko hetmana Stefana Czarnieckiego - jako "Czarnecki". W tym przypadku możemy winić autora słów hymnu, Józefa Wybickiego, który błędnie je zapisał.

Kolejny błąd również dotyczy hetmana. Stefan Czarniecki nie wrócił się ani tym tym bardziej rzucił się przez morze. Poprawna wersja brzmi: "Wrócim się przez morze". Został nam jeszcze jeden często popełniany przez Polaków błąd.

W ostatniej zwrotce bardzo często błędnie śpiewane są dwa pierwsze wersy naszego hymnu. Wiele osób śpiewa: "Mówił ojciec do swej Basi cały zapłakany", zamiast: "Już tam ojciec do swej Basi mówi zapłakany" - czytamy na stronie ministerstwa.

Czy któryś z tych zapisów Was zaskoczył, czy całe życie śpiewacie hymn poprawnie? ;-)

Kibice śpiewają hymn Polski
Fotografia: East News
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów