Łysi mężczyźni wyglądają na mądrzejszych, bardziej męskich i spełnionych

Mateusz Patyk 01.02.2017
Jason Statham i Rosie Huntington-Whiteley
Fotografia: ONS.pl

Bruce Willis, Jason Statham i Vin Diesel mogą to potwierdzić. Brak włosów ma swoje zalety.

Okazuje się, że takie cechy jak dominacja, pewność siebie i męskość są związane z tym, co (i czy w ogóle) rośnie na głowie. Według badań podanych na stronie MedicalDaily.com około 94 procent mężczyzn obawia się łysienia. Na szczęście z pomocą przychodzi nauka. I nie chodzi wcale o nowy środek na porost włosów.

Dzięki badaniom prowadzonym przez Alberta E. Mannesa z Uniwersytetu w Pensylwanii odkryto niezwykłą zależność. 59 ochotnikom pokazano zdjęcia mężczyzn z włosami oraz te same twarze z komputerowo ogolonymi głowami. Rezultaty eksperymentu były zdumiewające - uczestnicy badania uznali "łyse" wersje ocenianych kandydatów nie tylko jako wyższych i silniejszych od poprzedników, ale także jako lepszych liderów.

Rezygnacja z włosów jest bez wątpienia formą niewerbalnych zachowań, formą ekspresji, która przekazuje informacje o sobie trudne do zaobserwowania w inny sposób. (...) Ponadto mężczyźni z ogolonymi głowami lepiej poradzą sobie w negocjacjach finansowych - można przeczytać w badaniu opublikowanym na stronie Opim.wharton.upenn.edu.

Ogolony, więc spełniony

Nie chodzi tylko o łysych "fragmentarycznie". Warunkiem pozytywnego postrzegania mężczyzn bez włosów jest kompletny ich brak na całej głowie. Częściowa łysina lub pierwsze jej oznaki były postrzegane jako mniej atrakcyjne od lustrzanej glacy. To nie koniec - oprócz wizualnych aspektów bycie łysym wpływa na... inteligencję. A przynajmniej na uważanie mężczyzn bez włosów za posiadających większy iloraz IQ.

Dane przytaczane przez stronę BusinessInsider.de nie pozostawiają co do tego wątpliwości. Według badań na 20 tysiącach ochotników kierowanych przez psychologa Ronalda Henssa z Uniwersytetu Kraju Saary w Niemczech wynika, że pomimo postrzegania łysych mężczyzn jako starszych, wydają się też być mądrzejsi. Wcześniej naukowcy uważali natomiast, że utrata włosów koreluje z poziomem testosteronu, dlatego pozbawieni czupryn są uważani za atrakcyjniejszych i silniejszych.

Tak czy inaczej, łysych przystojnych aktorów i ludzi sukcesu jest na pęczki. A co za tym idzie, symbol twardziela bez niczego na głowie jest potwierdzony niezliczoną ilością przykładów. Co jednocześnie stawia panów z jedyną słuszną fryzurą - na łyso - w doborowym towarzystwie.

Zobacz: Kobiety, które chcą przeżywać intensywny orgazm, powinny uprawiać seks tylko z przystojnymi bogaczami

Vin Diesel
Fotografia: Giphy.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów