07.12.2017 15:12

To zdjęcie pokazuje, jak stan zdrowia wpływa na wygląd. Zgadniecie, która wersja osoby jest najzdrowsza?

Przełomowe badania w kwestii ludzkiego organizmu. 

Na podstawie twarzy można określić stan zdrowia

Fotografia: dr Ian Stephen

Nie od dziś wiadomo, że z twarzy można wyczytać naprawdę wiele. I nie chodzi tylko o poziom zmęczenia lub dbanie o wygląd. Przede wszystkim twarz może zasugerować nam, w jakiej kondycji jest cały nasz organizm. Dr Ian Stephen wraz z innymi naukowcami z australijskiego Uniwersytetu Macquarie wykazali, że nasze mózgi działają w podobny sposób, a przez analizę twarzy można przewidzieć stan zdrowia danej osoby.

Wyniki badań naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Psychology”. Wykazują, że analizując twarz przy pomocy konkretnego modelu komputerowego, można wykryć informacje na temat BMI jej właściciela, jak również poziomu tkanki tłuszczowej i ciśnienia krwi. Naukowcy biorą również pod uwagę ogólne samopoczucie badanej przez nich osoby.

"

Opracowaliśmy model komputerowy, który może określić informacje na temat zdrowia danej osoby, po prostu analizując jej twarz, posługując się ideą, że twarz zawiera ważne, wyczuwalne wskazówki dotyczące zdrowia fizjologicznego – stwierdził dr Stephen. "

Naukowcy przeanalizowali zdjęcia 272 azjatyckich, malezyjskich i kaukaskich twarzy o neutralnym wyrazie. Wszystkie fotografie wykonano na wprost. Zmierzono BMI uczestników badania, ich procent tkanki tłuszczowej i ciśnienie krwi. Później poproszono ludzi tej samej rasy o ocenienie zdrowia tych osób na podstawie ich twarzy. Następnie poproszono 26 osób rasy kaukaskiej o zmanipulowanie zdjęć tak, żeby twarz wyglądała tak zdrowo jak to tylko jest możliwe.

Z twarzy można wyczytać stan zdrowia

Im szczuplejsza twarz, tym zdrowiej wyglądamy

Ludzie przyjmują za pewne, że szczupła twarz jest atrakcyjna i związana z dobrym ciśnieniem krwi jej właściciela. Według naukowców ludzkie mózgi są podobne do mechanizmu komputerowego, jednocześnie posiadając umiejętność pozyskiwania informacji zdrowotnych z ludzkich twarzy. Wyniki badań pokazały, że ciśnienie krwi związane jest z pochodzeniem etnicznym.

"

Odkrycia dostarczają silnego poparcia dla hipotezy, że twarz zawiera ważne, dostrzegalne wskazówki dla zdrowia fizjologicznego. I chociaż modele są na wczesnym etapie, mamy nadzieję, że mogą one być wykorzystane do pomocy w diagnozowaniu problemów zdrowotnych w przyszłości – dodał Stephen. "

W badaniu okazało się, że im szczuplejsza jest nasza twarz, tym niższe jest nasze BMI i ciśnienie krwi. Zauważono to nawet u osób, które starały się wyszczuplić swoją twarz. Ich wyniki badań, podczas gdy miały naturalną twarz były gorsze, niż wtedy, gdy mieli za zadanie wyszczuplić jej rysy, co pomogło im wyglądać o wiele zdrowiej. Zdaniem badanych zaznaczona twarz wygląda o wiele zdrowiej od pozostałych.

Najzdrowsza twarz

Fotografia: dr Ian Stephen