Ludzie chcą usypiać zwierzęta, bo boją się koronawirusa! WHO uspokaja: "Zwierzę nie przenosi wirusa"

Paulina Ermel 16.03.2020
Pies
Fotografia: Shutterstock

Coraz więcej osób udaje się do profesjonalnych klinik, aby uzyskać informację na temat uśpienia własnego czworonoga. Wszystko dlatego, że boją się zarażenia koronawirusem. WHO uspokaja jednak i apeluje o rozsądek. Psy, koty i inne zwierzęta nie przenoszą wirusa!

Koronawirusem na świecie zaraziło się już ponad 140 tys. osób. I nie wygląda na to, aby na tym się skończyło. Pandemia opanowała już 130 krajów, a wskutek zarażenia zmarło 5 tys. osób. Najgorzej obecnie sytuacja przedstawia się we Włoszech, gdzie choruje 20 tys. ludzi. 

W Polsce mamy 150 zakażeń i niestety 3 z nich zakończyły się tragicznie. Władze kraju podejmują radykalne środki mające na celu ochronę swoich obywateli - zamykają szkoły, galerie handlowe, kina i rekomendują pracę zdalną. Apelują o ograniczanie kontaktów z innymi i przede wszystkim o rozsądek. 

Ludzie w obawie przed zarażeniem także decydują się na drastyczne kroki. Okazuje się bowiem, że w ostatnim czasie kliniki weterynaryjne przeżywają oblężenie, ponieważ właściciele m.in. psów i kotów chcą dowiedzieć się, jak można... uśpić zwierzę! W ten sposób nie chcą dopuścić do zarażenia się od swojego czworonoga!

Ludzie chcą usypiać psy i koty w obawie przed koronawirusem

Wszystko zaczęło się od tego, że jeszcze w lutym u jednego z psów w Hongkongu zdiagnozowano nowego wirusa. Pies ten należał do osoby, która była zakażona koronawirusem. Przeprowadzono u niego test na obecność patogenu i za pierwszym razem dał on wynik "lekko pozytywny". Jednak po ponownym badaniu okazało się, że szpic jest w pełni zdrowy!

Nie uspokoiło to obywateli Chin. Zaczęli oni masowo porzucać zwierzęta i zainteresowali się tematem usypiania ich. Trend ten dotarł zresztą do innych krajów!

Ilość telefonów, jakie otrzymałem z zapytaniem o możliwość wykonania zabiegu usypiania, jest przerażająca - mówił w rozmowie z "VICE" weterynarz Sam Kovac, który prowadzi gabinet weterynaryjny w Australii. - Nie godziliśmy się na zabiegi. Próbowaliśmy tłumaczyć właścicielom, że nic im nie grozi.

W związku z rosnącą liczbą porzuconych zwierząt na świecie WHO zabrało jasne stanowisko w kwestii tego, czy można się od nich zarazić.

Chociaż w Hongkongu zdarzył się jeden przypadek zarażenia psa, nie ma do tej pory dowodów na to, że psy, koty czy jakiekolwiek inne zwierzę może przenosić COVID-19 - czytamy w oświadczeniu WHO.

Także polscy weterynarze dołączają do apelu o to, aby nie porzucać, ani tym bardziej nie usypiać zwierzaków w związku z koronawirusem. My także apelujemy do was o rozsądek i rozwagę. Uważajcie na siebie!

Wygląda na to, że ten pies to urodzony podróżnik! Uwielbia wyjeżdżać i tym samym podbija Instagram. Musicie zobaczyć te zdjęcia!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów