Opublikowano listę najbardziej depresyjnych zawodów świata. Niektóre pozycje mocno zaskakują

Katarzyna Leszczyńska 29.09.2017
Niektóre zawody są naprawdę depresyjne
Fotografia: pexels.com

Taka praca może wykończyć.

Nie wszyscy lubią wykonywany przez siebie fach. Są takie zawody, które sprawiają radość, ale również takie, przez które codziennie pracownicy chcą sobie wyrywać włosy z głowy. Portal Health.com opublikował raport, w którym znalazły się zawody psychicznie najcięższe dla wykonujących je osób.

Na pierwszym miejscu listy uplasowali się opiekunowie osób starszych. Według raportu aż 11% osób wykonujących ten zawód cierpi na depresję. Zajmowanie się tego typu osobami wymaga ogromnej siły fizycznej, ale również psychicznej cierpliwości.

Kelnerzy zajmują kolejne miejsce na liście. To jest zawód, którego chyba nikt nie zazdrości. Nie dość, że muszą codziennie być na nogach przez wiele godzin i cały czas spacerować z ciężką tacą, to jeszcze ich zadaniem jest rozmowa z klientami, którzy często lubią sobie wyładować na nich własne emocje.

Pracownicy społeczni pracują 24 godziny na dobę przez cały tydzień. Nic więc dziwnego, że znaleźli się w tym rankingu. Często problemy ich podopiecznych przenoszą się na nich samych, a niekiedy nawet na ich rodziny. To naprawdę psychicznie wymagające zajęcie.

Nie ma większej odpowiedzialności, niż odpowiedzialność za ludzkie życie. Dlatego też wszyscy pracownicy służby zdrowia znajdują się na tej liście. Niezależnie od tego, czy to lekarze, czy pielęgniarki – każdy z nich ma niesamowicie odpowiedzialną pracę.

Ciekawą pozycją na liście są artyści. Są to osoby bardzo emocjonalne, u których częściej niż u innych występuje depresja. Nic dziwnego, sztuka wymaga poświęceń, a artyście bardzo często rwą sobie włosy z głowy, żeby tylko uzyskać jakieś natchnienie.

Mówi się, że nauczyciele mają bardzo przyjemny zawód. Wakacje, ferie, długie przerwy świąteczne, a do tego praca z dziećmi. Nikt nie bierze pod uwagę, że to właśnie w tym zawodzie jest najwięcej nadgodzin – sprawdzanie klasówek, zebrania, dyskoteki szkolne. Do tego wszystkiego użeranie się z tzw. „trudną młodzieżą”, która przenosi swoje frustracje z domu do szkoły.

Nauczyciel to jeden z najcięższych zawodów

Na pracowników administracyjnych wielu z nas narzeka. Większość z nas już zapewne miała do czynienia z typową panią z okienka. Często tego typu pracownicy wylewają na nas swoje frustracje. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że oni też niejednokrotnie obrywają od klientów, którzy przychodzą do urzędu z pretensjami.

Fachowcy typu hydraulik w gruncie rzeczy też nie mają łatwej pracy. W końcu wzywamy ich wtedy, kiedy są potrzebni, co wiąże się też ze zmianami weekendowymi oraz nocnymi. W święta też może się coś zepsuć. Są potrzebni w każdym momencie. A jeszcze trafiają się klienci, którzy wyżywają się na nich za to, że coś się popsuło. Nic więc dziwnego, że im też puszczają nerwy.

Niewdzięczną pracę mają również doradcy finansowi. Nikt nie lubi jak ktoś obcy zagląda im do portfela i chce rozmawiać o pieniądzach. A oni muszą. Nie dość, że zaglądają do cudzych portfeli to jeszcze wciskają im kredyty, lokaty itp.

Na ostatnim miejscu w rankingu uplasowali się sprzedawcy. Tym się chyba nikt nie dziwi. Praca z klientem, często bardzo wymagającym. Dodatkowo olbrzymia odpowiedzialność finansowa. Dźwiganie podczas rozpakowywania towaru. A do tego wszystkiego kilka godzin na nogach lub częste podróże. Tutaj powodów do depresji można wymieniać naprawdę wiele.

Jeżeli zatem nie pracujesz w tym zawodzie – nie ma co narzekać, zawsze może być gorzej. A jeżeli należysz do tej smutnej grupy – może uwielbiasz swój zawód i czujesz misję? A jeżeli nie, zastanów się nad zmianą pracy lub poszukaj jej pozytywów. Na pewno jest ich wiele.

Wszystkie te zawody są naprawdę ciężkie
Fotografia: pexels.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów