Ludzi o niebieskich oczach wyróżnia jedna wyjątkowa cecha. Naukowcy udowodnili pewną zależność

Katarzyna Leszczyńska 31.10.2017
Niebieskookich wyróżnia jedna rzecz
Fotografia: pexels.com

Ludzie o niebieskich tęczówkach powinni o tym wiedzieć. 

Brad Pitt, Scarlett Johansson, Miley Cyrus. Te i wiele innych gwiazd mają niebieskie oczy. No i oczywiście wielu "zwykłych" ludzi. Okazuje się, że wszyscy o tym kolorze tęczówek są ze sobą spokrewnieni. Dzieje się tak za sprawą zmutowanego genu, który powstał wiele tysięcy lat temu.

Pierwotnie każdy człowiek miał piwne oczy. Okazuje się, że ich kolor zależy w bardzo dużej mierze od ilości melatoniny w organizmie. Jej produkcją zajmuje się natomiast gen OCA2. Okazuje się, że jego całkowite wyeliminowanie z organizmu, prowadzi do bycia albinosem. Im mniej melatoniny, tym jaśniejsza jest nasza tęczówka. Nadal to właśnie piwnoocy są w najpopularniejszej grupie ludności. Tych, którzy mają niebieski kolor oczu jest zaledwie 1-8% całej populacji. Okazuje się, że mają oni wspólnego przodka.

Niebieskoocy są ze sobą spokrewnieni
Fotografia: pexels.com

Wszyscy niebieskoocy są ze sobą spokrewnieni

Prof. Hans Eiberg w Uniwersytetu w Kopenhadze wraz z grupą naukowców zbadali niebieskookich z różnych stron świata. Okazało się, że wszyscy ludzie, którzy mają niebieskie oczy, muszą mieć wspólnego przodka. Mieszkał w Afganistanie około 6-10 tysięcy lat temu i właśnie stamtąd ten gen przeniósł się do północnej Europy. Dlatego też właśnie w Skandynawii zamieszkuje najwięcej niebieskookich ludzi.

Zbadaliśmy 800 osób i tylko w jednym przypadku to się nie zgadzało. Ona miała niebieskie oczy z brązowym punkcikiem. Z tego wyraźnie wynika, że wszyscy ludzie, którzy mają niebieskie oczy, muszą mieć jednego przodka – powiedział Eiberg.

Tym jednym przypadkiem była kobieta, która miała niebieskie oczy z brązową plamką na tęczówce. Można zatem przyjąć, że niebieskoocy są jedną wielką rodziną. Uczucie, że jest się w jakimś stopniu spokrewnionym z Bradem Pittem jest naprawdę fajne. 

Niebieskoocy są ze sobą spokrewnieni
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów