Lidl zakończył kłopotliwą promocję. Nie docenił zachowań konsumenckich, a może właśnie je przewidział

Redakcja 09.11.2016
Lidl
Fotografia: East News

Promocja polegająca na zwrocie pieniędzy za towar, z którego klient jest niezadowolony, właśnie dobiegła końca. Sklepy zamieniły się w śmietnik, ale o akcji mówią niemal wszyscy. 

Kilka dni temu w sklepach Lidl ruszyła promocja konsumencka pod hasłem "Absolutna satysfakcja albo zwrot pieniędzy". Zasady były bardzo proste. Klienci, którzy kupili produkty spożywcze, chemiczne, czy też kosmetyki marek własnych Lidla, mogli domagać się zwrotu pieniędzy, jeśli z zakupionego towaru nie byli zadowoleni, bez podania jakiejkolwiek przyczyny. Musieli jedynie zabrać ze sobą opakowanie danego produktu. 

Proste? Bardzo. Żal więc było nie skorzystać. Konsumenci szybko ruszyli do sklepów Lidla i zapełniali koszyki produktami nawet za kilkaset złotych. Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl, część z nich już chwilę po wyjściu ze sklepu opróżniała opakowania, przepakowała towary, aby chwilę później wrócić do sklepu po zwrot pieniędzy. Przed sklepami ustawiały się długie kolejki ponoć niezadowolonych z zakupionego towaru klientów. Promocja miała trwać do 30 listopada 2016 roku. Szybko jednak Lidl wycofał się ze swojego pomysłu widząc jak sklepy powoli zmieniają się w składowisko śmieci.

Przyczyną tej decyzji są przypadki wykorzystywania promocji wbrew jej celom. Niemniej jednak chcielibyśmy podziękować wszystkim klientom, którzy testowali nasze marki własne i dzielili się z nami swoimi opiniami za pośrednictwem Biura Obsługi Klienta. Oczywiście wszyscy klienci, którzy dokonali zakupów przed dniem zakończenia akcji nadal mogą korzystać z uprawnień wskazanych w jej zasadach w odniesieniu do produktów wcześniej nabytych. W przyszłości, długofalowo będziemy rozwijać udogodnienia w zakresie zwrotów Produktów marek Lidla oraz nowych konceptów promocyjnych - napisano w oświadczeniu firmy opublikowanym przez Wirtualnemedia.pl.

Internauci na pomysłodawcach promocji nie pozostawiają przysłowiowej suchej nitki. Fan page Lidla na Facebooku przepełniony jest komentarzami klientów, którzy w ostrych słowach krytykują taki pomysł na promocję. "Lidl Polska gratulujemy speców od marketingu! Ten co podpisał się pod akcją zwrotów, też powinien ustawić się w kolejce do pośredniaka!" - pisze jeden z nich. Inny dodaje: „Żenada z tą akcją zwrotów. Niestety, Polak potrafi (zużyć w 1 dzień towar na miesiąc). Jeśli już, powinna być wydzielona osobna kasa na wysyp śmieci. Obrzydliwe!"

Lidl uruchamiając promocję miał zapewne dobre intencje. Podobne akcje promocyjne organizowane są przecież w innych krajach i świetnie się sprawdzają. Mają na celu zachęcenie klientów do spróbowania produktów własnej marki. Jeśli z danego produktu nie jesteśmy zadowoleni, możemy oczekiwać zwrotu pieniędzy, bez żadnych konsekwencji. 

Wielu Polaków na promocji Lidla postanowiło skorzystać i zapełnić swoje lodówki przynajmniej na kilka dni, a może nawet na ponad miesiąc, jeśli promocja nadal by obowiązywała. Sklepy przepełnione były klientami i zwracanymi przez nich… śmieciami. Czy powinniśmy się dziwić? Niekoniecznie. Choć Internet zalewają głosy krytykujące nie tylko tych, którzy za promocję odpowiadają, ale również tych, którzy towary masowo zwracają, to przecież jeśli możemy dostać coś za darmo, to z tego korzystamy. 

Lidl nie uczy się na błędach

Konsekwencje zorganizowania takiej akcji promocyjnej można było przewidzieć. Wystarczy przypomnieć sytuację, kiedy to w sklepach Lidl pojawiły się markowe torebki czy popularne crocsy. Wtedy też przed sklepami ustawiały się długie kolejki, a po otwarciu drzwi rozpoczęła się walka o wystawione towary. Internauci śmiali się z zachowania klientów, a o Lidlu znów było głośno. Czy więc w przypadku najnowszej akcji promocyjnej Lidla mamy do czynienia z butą marki, czy może wciąż niezachwianą wiarę w ludzką uczciwość? Tego nie wiemy. A może było to świadome posunięcie, na którym firma tylko zyska? A może faktycznie w grę wchodziło wyłącznie wypromowanie własnych produktów? 

Z jednej strony firma buduje pozytywny wizerunek marki, która dba o klienta i właśnie dlatego zaprasza go do wzięcia udziału w kolejnych promocjach. Z drugiej strony, artykuły o Lidlu znaleźć można dziś na niemal każdym internetowym portalu, a to, jak wiadomo, świetna promocja. Jedno jest pewne - o polskich klientach znów jest głośno. I znów, niestety, nie można o nich powiedzieć dobrego słowa. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów