Przez zespół wstrząsu toksycznego straciła obie nogi. Dzisiaj edukuje innych

Paulina Ermel 12.04.2018
Lauren Wasser
Fotografia: instagram.com/theimpossiblemuse

Kilka lat temu straciła nogę w wyniku TSS, czyli zespołu wstrząsu toksycznego. Niedawno lekarze odjęli jej drugą. A wszystko przez jednego tampona.

Lauren Wasser to 29-letnia modelka, która brała udział w sesjach do prestiżowych magazynów takich jak "Vogue" czy "inStyle". Choć kariera kobiety ma się dobrze, w życiu przeszła już wiele. Straciła dwie nogi przez zespół wstrząsu toksycznego. Zaczęło się od zwykłej miesiączki i tampona.

Zobacz także: Miesiączka tak samo bolesna jak zawał serca. Nowe odkrycie lekarzy może wiele zmienić

W 2012 roku, w wieku 24 lat doznała zespołu wstrząsu toksycznego. Jej dzień wyglądał jak każdy inny. Zaczął jej się okres, użyła tampona. Wieczorem miała wybrać się na imprezę do znajomych, ale słabo się czuła.

Lauren miała objawy podobne do objawów grypy - bóle głowy, nudności, gorączkę. Położyła się, aby odpocząć.

Wydzwaniała do niej zaniepokojona matka, ale 24-latka nie odpowiadała na telefony. Do jej drzwi w końcu zapukała policja. Lauren powiedziała jedynie, że musi odpocząć, a następnie odesłała policjantów. Później było tylko gorzej. Kiedy mama dziewczyny wróciła do domu, znalazła ją leżącą na podłodze.

- Miałam 41,5 stopni gorączki, nerki ledwo funkcjonowały i dostałam ataku serca - opowiada Wasser. - Jak tylko dotarłam do szpitala, mój stan pogarszał się tak szybko, że lekarze kompletnie nie rozumieli, dlaczego zdrowa 24-latka umiera. W końcu odkryli tampon, usunęli go, a Lauren zaczęła reagować na leczenie. Została wprowadzona w śpiączkę farmakologiczną, otrzymała antybiotyki i płyny, które miały wypłukać bakterie.

TSS jest rzadkim powikłaniem, które pojawia się głównie u kobiet stosujących tampony. Choroba wywołana jest przez jedną lub kilka toksyn wytwarzanych przez gronkowca złocistego. W trakcie miesiączki odporność organizmu ulega obniżeniu, podczas gdy krew gromadząca się w tamponie staje się znakomitą pożywką dla namnażającego się gronkowca. Współdziałanie tych dwóch czynników sprzyja rozwojowi zespołu wstrząsu toksycznego.

Przypadki takie, jak Wasser, są rzadkie. Według danych Narodowej Organizacji ds. Rzadkich Chorób każdego roku trafiają się tylko 3 wśród 100 000 miesiączkujących kobiet. Jednak najczęściej kobiety stosują się do zaleceń wypisanych na etykietach pudełek tamponów, które wyraźnie mówią o regularnym wymienianiu środków higienicznych. Nie dłużej niż co kilka godzin.

Infekcja u Wasser spowodowała, że w jej prawej nodze utworzyła się zgorzel i w związku z tym trzeba było ją amputować. Lekarze od razu chcieli amputować obie nogi modelki, ale odmówiła. W 2018 roku, po 6 latach zmagań z chorobą, straciła także drugą nogę. Mogło zakończyć się tragicznie – po tym jak Lauren dotarła do szpitala, lekarze nie dawali jej szans na przeżycie. A mamie kazali przygotować się na pogrzeb.

Teraz Lauren edukuje inne kobiety w kwestii dolegliwości, która ją dotknęła. Jej historia pokazuje, że nie należy bagatelizować objawów choroby, gdyż może się zakończyć tragicznie.

Zobacz także: Szybsza niż tabletka, lepsza niż termofor. Kobiety ją pokochają

Autor: Paulina Ermel

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów