Lady Gaga przyznała się do choroby psychicznej. W przeszłości spotkała ją tragedia

Redakcja 06.12.2016
Lady Gaga
Fotografia: ONS

To może spotkać każdego. Dobrze, że ludzie tacy jak ona chcą rozmawiać o traumie.

Jedna z najbardziej charakterystycznych, szalonych i charyzmatycznych artystek na świecie, to aktywistka na rzecz równouprawnienia płci i wojowniczka o prawa mniejszości seksualnych. Jej wizerunek i działalność nie są wyłącznie chwytem marketingowym, ale jak się okazuje, sporo w tym wszystkim misji. Podczas listopadowej wizyty w nowojorskim centrum dla bezdomnych, młodych przedstawicieli społeczności LGBT, Lady Gaga wyznała, że cierpi na zaburzenie psychiczne, które dotyka ludzi po przeżyciu traumy - zespół stresu pourazowego. 

O tym, że jako 19-latka została zgwałcona przez 20 lat starszego mężczyznę, Stefani Germanotta opowiedziała już dwa lata temu w show Howarda Sterna. Jednak dopiero 5 grudnia 2016 roku publicznie potwierdziła, że przez to dramatyczne wydarzenie cierpi na poważne zaburzenie psychiczne. Wyznanie zostało wyemitowane w wywiadzie dla NBC, na kilka tygodni po spotkaniu z bezdomnymi podopiecznymi Ali Forney Center.

Powiedziałam dzieciakom, że cierpię na chorobę psychiczną – wyznała w wywiadzie w programie "Today". - Cierpię na zespół stresu pourazowego. Nigdy wcześniej o tym nie mówiłam. Dobro, które otrzymałam od lekarzy, mojej rodziny i przyjaciół uratowało mi życie. 

Lady Gaga
Fotografia: ONS

Lady Gaga

Dobro wynika ze zła

Gaga bierze udział w kampanii Share Kindness, w ramach której niezapowiedzianie odwiedziła centrum dla bezdomnych nastolatków LGBT. Podczas tej wizyty odbył się jej akustyczny koncert, po którym powiedziała, że ze swoją chorobą zmaga się każdego dnia. Podzieliła się również słowami mantry, które wymawia każdego dnia - "jesteś odważna i pewna siebie". W wywiadzie dla NBC stwierdziła, że zdecydowała się na to wyznanie, ponieważ podopieczni centrum Ali Forney nie tylko są w potrzebie, ale wielu z nich doświadczyło w życiu traumy, wiedzą czym jest odtrącenie. 

Moja własna trauma pomogła mi zrozumieć traumę innych ludzi – wyjaśniła artystka. 

W wywiadzie udzielonym Sternowi w grudniu 2014 roku powiedziała, że jako nastolatka była bardzo naiwna i myślała, że świat dorosłych po prostu musi być brutalny. To dzieje się każdego dnia, to przerażające i smutne - mówiła dwa lata temu. Okazało się, że objawy jej stresu pourazowego po raz pierwszy ujawniły się po pięciu latach od tragicznego wydarzenia. Do tamtego momentu nikomu nie mówiła o strasznym doświadczeniu z przeszłości, po prostu chciała je wyrzucić z głowy, jednak okazało się to niemożliwe. Zaburzenie na które cierpi artystka uniemożliwia jej radzenie sobie ze wspomnieniami i z ich adaptacją. 

Wśród objawów towarzyszących zespołowi stresu pourazowego można zaobserwować napięcia lękowe, bezradność chorego, którego dręczą nawracające wspomnienia traumatycznego wydarzenia, a także koszmary senne związane z tym wydarzeniem. Objawy mogą ustąpić same, ale mogą również utrzymywać się przez wiele lat doprowadzając do zmiany osobowości - czego prawdopodobnie doświadczyła Lady Gaga. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów