LPP likwiduje markę i (chyba) nie ma się czemu dziwić. Wystarczy połączyć kilka faktów

Paulina Szestowicka 07.09.2016
LPP zamyka Tallinder
Fotografia: East News

Wiele osób ten pomysł od razu uznało za porażkę. Jak się okazuje, mieli rację. 

Polski koncern odzieżowy LPP likwiduje markę Tallinder. Oczywiście, w portfolio firmy pozostają jeszcze Reserved, House, Cropp, Mohito i Sinsay. Z pewnością konieczność zamknięcia marki, która miała być luksusowa i konkurować między innymi z takimi jak Tommy Hilfiger, Massimo Dutti i COS, musiał być dla zarządu bardzo bolesny.

Nie sposób nie stwierdzić, że można było to przewidzieć. Klienci nie bez powodu nie pokochali kolejnej marki znanego koncernu. Co więcej, mieli całkiem sporo powodów ku temu, żeby nawet nie przekroczyć progu sklepu, który z ich punktu widzenia był niczym innym niż droższym odpowiednikiem tańszych marek. Trudno przekonać ludzi do tego, że LPP znane z bardzo tanich sieciówek będzie szyło znacznie lepsze jakościowo ubrania, za których jedną sztukę przy kasie zapłacimy nie 50 a 300 złotych. Zachęcać do tego miały nas wypowiedzi przedstawicieli firmy, którzy w lutym 2016 roku reklamowali Tallinder jako markę stworzoną dla osób po 35 roku życia, które cenią minimalizm i ponadczasowość krojów. 

Nowa marka, stara opinia

Prace nad nową marką LPP trwały półtora roku, ale przez ten czas tak naprawdę poza zaprojektowaniem kolekcji, otworzeniem butików i wysłaniem informacji prasowych nie zrobiono nic, żeby odciąć nowy brand od niechlubnej opinii LPP. A ciągnie się ona za koncernem już kilka lat i mimo wielu akcji PR-owych, wszyscy nadal pamiętają o kontrowersjach, które wybuchły przy okazji "optymalizacji podatkowej" oraz warunków pracy i katastrofy w szwalniach w Bangladeszu. 

W Bangladeszu szyte jest 20 proc. ubrań największej polskiej firmy odzieżowej LPP (właściciela Reserved, Mohito, Cropp, House). Ubrania marki Cropp produkowane były również w Rana Plaza. LPP wciąż odmawia jednak dyskusji o odszkodowaniach dla ofiar katastrofy i nie przystąpiła do Porozumienia na rzecz ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa budynków w Bangladeszu - czytamy na stronie Polskieradio.pl. - LPP jest największą firmą odzieżową w Polsce, sprzedającą ubrania w 12 innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Firma odnosi sukcesy finansowe bijąc kolejne rekordy na Warszawskiej giełdzie. W swoim oświadczeniu wydanym 27 maja Zarząd LPP deklarował: "…badamy możliwość przystąpienia do tego porozumienia, które mamy nadzieje da szanse na unikanie tragedii podobnych do tej, która miała miejsce w budynku Rana Plaza".

Chociaż nawoływano do bojkotu marek LPP, one i tak w tamtym czasie biły rekordy sprzedaży. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że mentalność klientów bardzo tanich marek i marek, które mają nawet tylko uchodzić za luksusowe jest zupełnie inna. Kupując ubrania za małe pieniądze wiele osób godzi się z tym, że są one produkowane przez takie a nie inne spółki, które mają takie a nie inne zasady zatrudniania ludzi. Kiedy wydajemy większe kwoty i możemy decydować, gdzie zrobimy zakupy, wolimy wybrać markę, za którą nie ciągnie się zła opinia. W przypadku brandu Tallinder oczywiście podkreślano, że marka 70% ubrań szyje w Europie. Jednak dla wielu osób to znacznie za mało - liczą się nie tylko warunki pracy osób przy nowej marce, ale całego koncernu. 

Kłopoty w raju (ale nie podatkowym)

Marka Tallinder posiada (jeszcze) 8 sklepów, w których poziom sprzedaży okazał się być aż trzykrotnie niższy od początkowych planów. Straty za cały 2016 rok sięgną nawet 20 milionów złotych, a przewidywano, że wyniosą zaledwie 1 milion złotych. Wszystkie punkty oraz sklep internetowy zostaną zamknięte do końca lutego 2017 roku. Wydawać by się mogło, że dla tak wielkiego koncernu zamknięcie jednej marki nie oznacza nic wielkiego. Jednak media donoszą, że zamknięcie najmłodszego brandu może oznaczać złą sytuację w całej spółce. Jak przypomina Businessinsider.pl, w ostatnim czasie zarząd przyznał się do nietrafionej kolekcji w głównej marce, czyli Reserved. Szybko można było to zobaczyć w wynikach finansowych.

Popełniono kilka błędów, które spowodowały, że spółka już nie gwarantuje poprawy wyników z roku na rok i nie uzasadnia to wyceny spółki na poziomie wskaźnika cena/zysk powyżej 20 - skomentował Seweryn Masalski, zarządzający funduszami MM Prime TFI.

Od początku 2016 roku notowania LPP na giełdzie w Warszawie spadły o ponad 20 procent. W skali trzech lat akcje koncernu potaniały o 40 procent. Jednak z czystym sumieniem można powiedzieć, że po kryzysach wizerunkowych LPP wielu klientów i tak przekreśliło te marki. Jeżeli nawet przez długi czas nie było widać tego w raportach sprzedażowych to mało kto jeszcze myślał o tym koncernie jako o przykładzie polskiej firmy, która może podbić świat i możemy być z niej dumni. 

I jak widać, szybko się przekonaliśmy, że firma, która słynie z tanich ubrań i nie ma najlepszej opinii, nie ma co liczyć na to, że Polacy przekonają się do nieco bardziej luksusowych ubrań w jej ofercie. Nawet jeżeli będą sprzedawane pod obco brzmiącą nazwą i w butikach, które zupełnie nie przypominają popularnych sieciówek. Chyba większość osób wolałaby tanich ubrań, produkowanych w Polsce z przestrzeganiem praw pracy. O ile byłoby to możliwe, ponieważ wszyscy wiemy, jakimi zasadami rządzi się biznes. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów