Kultowa marka wycofuje się z Polski. Ale nie dlatego, że Polaków na nią nie stać

Paulina Szestowicka 09.08.2016
Burberry wycofuje się z Polski
Fotografia: ONS

Wielu osobom może się tak co prawda wydawać, ale powód tej decyzji jest zupełnie inny.

Burberry wycofuje się z Polski. Oczywiście można powiedzieć, że nie jest to pierwsza i ostatnia marka, która pojawiła się i zniknęła. Jednak wiele nagłówków w gazetach i serwisach internetowych mogło nas wprowadzić w błąd, sugerując, że Burberry wycofuje się tylko z Polski i w domyśle - ponieważ Polaków nie stać na tak drogie ubrania i dodatki. Nic bardziej mylnego.

Obecny dyrektor kreatywny i szefa marki, Christopher Bailey, już w drugiej połowie 2015 roku zapowiedział duże zmiany, które mają naprawić bardzo złą sytuację finansową marki. Akcje firmy straciły 30 procent wartości w ciągu roku, a ich pozycja może być dodatkowo zagrożona trudną sytuacją na chińskim rynku. Podjęto decyzję nie tylko o ograniczeniu ilości sklepów (obecnie jest ich 500 w 50 krajach), ale też pokazów (zamiast czterech będą dwa) i dalsze umacnianie pozycji w Internecie.

Bliżej klienta

Oczywiście, niejeden klient może nie być zachwycony koniecznością zamawiania ubrań ze sklepu internetowego. Jednak kiedy dowie się, że teraz nie będzie musiał czekać pół roku od premiery kolekcji, tylko od razu zamówi wszystko co będzie chciał tuż po pokazie, od razu zmieni zdanie. Ponoć marka w najbliższym czasie swoim najlepszym klientom chce oferować możliwość składania zamówień jeszcze przed oficjalnym pokazem. To nie tylko sprawi, że najwierniejsi wielbiciele marki będą cieszyć się ubraniami w szafie szybciej niż kiedykolwiek, ale też powstrzyma działania sieciówek, które nie zdążą skopiować nowych fasonów i wprowadzić ich do sprzedaży. Jedyne, co może zasmucić klientów to fakt, że Burberry chce bardziej skupić się na dodatkach niż na ubraniach. Jednak to mogą wynagrodzić nam asystenci sprzedaży, którzy będą coraz aktywniejsi w mediach społecznościowych. Właśnie za pośrednictwem popularnych serwisów, ale też takich platform jak Apple Music, marka chce być bliżej klientów. 

Decyzja Burberry jest odpowiedzią na sposób konsumowania mody przez generacje Y i Z. Branża luksusowa zaczyna dorastać do potrzeb naszego pokolenia. Oczywiście to również reakcja na działanie takich marek, jak Zara, które od momentu prezentacji trendów na wybiegu, potrzebują zaledwie dwóch tygodni na wprowadzenie ich do sklepów. Branża modowa od wielu lat musi radzić sobie z rozwojem fast fashion oraz rozwojem sprzedaży online. Pieniądze oszczędzone Burberry zainwestuje najpewniej w data mining, research, marketing oraz narzędzia SaaS - w rozmowie z Fashionbiznes.pl powiedziała Kasia Gola, założycielka Geek Goes Chic.

Burberry mimo wzlotów i upadków nadal ma niepowtarzalny charakter, który zarówno dla starszego, jak i młodego pokolenia, jest synonimem luksus. Bez względu na to, czy mówiąc o marce myślimy o klasycznym trenczu czy też unikatowej kracie, nie mamy wątpliwości, że zlikwidowanie marki byłoby ogromną stratą. Na szczęście osoby pracujące w Burberry robią wszystko co w ich mocy, żeby na nowo tchnąć ducha w firmę.  

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów