Kuba chce spłacić swój dług. Oferuje Czechom nie gotówkę, a… butelki rumu

Redakcja 20.12.2016
Rum Havana Club
Fotografia: East News

Choć czeskie władze propozycja Kubańczyków bardzo zaskoczyła, rozmowy wciąż trwają, a ostateczne "nie" jeszcze nie padło. 

276 milionów dolarów - tyle prawdopodobnie Kuba powinna oddać Czechom. To potężne zobowiązanie zaciągnięte jeszcze w czasach zimnej wojny.

Dziś Kubańczycy swój dług chcą spłacić, ale w bardzo nietypowy, dla niektórych pewnie nieco szalony, pomysł. Nie w gotówce, a w rumie - tak, to nie żart. Kubańczycy swój dług, a przynajmniej jego część, chcieliby spłacić przekazując Czechom swój jakże cenny trunek. Taka propozycja padła podczas prowadzonych negocjacji dotyczących spłaty starego długu. 

Kubańska strona zaproponowała listę towarów, w tym leki i kilka marek rumu do rozliczenia części długu - powiedziała Katerina Vaidisova, rzeczniczka czeskiego ministra finansów, a jej wypowiedź przytacza Tvn24bis.pl. 

O ile nad propozycją przyjęcia leków nie ma co się zastanawiać - większość z nich nie może być używana jako środek płatniczy z powodu przepisów Unii Europejskiej - propozycja przyjęcia rumu wydaje się niezwykle kusząca. Czeskie państwo miałoby otrzymać równowartość kwoty w butelkach rumu i co ważne, propozycję należy traktować poważnie.

Dwa miliony to za mało

Jak podaje "Rzeczpospolita", w 2015 roku Czesi kupili od Kubańczyków rum za ponad dwa miliony dolarów. Jak widać, kubański przysmak Czechom bardzo przypadł do gustu. Gdyby władze przystały na tę propozycję, półki sklepowe mogłoby uginać się od doskonałego rumu. Mowa oczywiście o marce Havana Club, która jest piątą pod względem wielkości marką rumu na świecie. 

Niestety, jak podały czeskie władze, choć część długu chciałyby otrzymać w gotówce. Co jednak ważne, rozmowy na temat spłaty zadłużenia wciąż trwają. A ponieważ są to dopiero wstępne negocjacje, na dalsze, bardziej konkretne informacje będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać.

EN_00974728_0031
Fotografia: East News
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów