To zdjęcie pokazuje, jak stan zdrowia wpływa na wygląd. Zgadniecie, która wersja osoby jest najzdrowsza?

Katarzyna Leszczyńska 07.12.2017
Na podstawie twarzy można określić stan zdrowia
Fotografia: dr Ian Stephen

Przełomowe badania w kwestii ludzkiego organizmu. 

Nie od dziś wiadomo, że z twarzy można wyczytać naprawdę wiele. I nie chodzi tylko o poziom zmęczenia lub dbanie o wygląd. Przede wszystkim twarz może zasugerować nam, w jakiej kondycji jest cały nasz organizm. Dr Ian Stephen wraz z innymi naukowcami z australijskiego Uniwersytetu Macquarie wykazali, że nasze mózgi działają w podobny sposób, a przez analizę twarzy można przewidzieć stan zdrowia danej osoby.

Wyniki badań naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Psychology”. Wykazują, że analizując twarz przy pomocy konkretnego modelu komputerowego, można wykryć informacje na temat BMI jej właściciela, jak również poziomu tkanki tłuszczowej i ciśnienia krwi. Naukowcy biorą również pod uwagę ogólne samopoczucie badanej przez nich osoby.

Opracowaliśmy model komputerowy, który może określić informacje na temat zdrowia danej osoby, po prostu analizując jej twarz, posługując się ideą, że twarz zawiera ważne, wyczuwalne wskazówki dotyczące zdrowia fizjologicznego – stwierdził dr Stephen.

Naukowcy przeanalizowali zdjęcia 272 azjatyckich, malezyjskich i kaukaskich twarzy o neutralnym wyrazie. Wszystkie fotografie wykonano na wprost. Zmierzono BMI uczestników badania, ich procent tkanki tłuszczowej i ciśnienie krwi. Później poproszono ludzi tej samej rasy o ocenienie zdrowia tych osób na podstawie ich twarzy. Następnie poproszono 26 osób rasy kaukaskiej o zmanipulowanie zdjęć tak, żeby twarz wyglądała tak zdrowo jak to tylko jest możliwe.

Z twarzy można wyczytać stan zdrowia

Im szczuplejsza twarz, tym zdrowiej wyglądamy

Ludzie przyjmują za pewne, że szczupła twarz jest atrakcyjna i związana z dobrym ciśnieniem krwi jej właściciela. Według naukowców ludzkie mózgi są podobne do mechanizmu komputerowego, jednocześnie posiadając umiejętność pozyskiwania informacji zdrowotnych z ludzkich twarzy. Wyniki badań pokazały, że ciśnienie krwi związane jest z pochodzeniem etnicznym.

Odkrycia dostarczają silnego poparcia dla hipotezy, że twarz zawiera ważne, dostrzegalne wskazówki dla zdrowia fizjologicznego. I chociaż modele są na wczesnym etapie, mamy nadzieję, że mogą one być wykorzystane do pomocy w diagnozowaniu problemów zdrowotnych w przyszłości – dodał Stephen.

W badaniu okazało się, że im szczuplejsza jest nasza twarz, tym niższe jest nasze BMI i ciśnienie krwi. Zauważono to nawet u osób, które starały się wyszczuplić swoją twarz. Ich wyniki badań, podczas gdy miały naturalną twarz były gorsze, niż wtedy, gdy mieli za zadanie wyszczuplić jej rysy, co pomogło im wyglądać o wiele zdrowiej. Zdaniem badanych zaznaczona twarz wygląda o wiele zdrowiej od pozostałych.

Najzdrowsza twarz
Fotografia: dr Ian Stephen
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów