Czy bardziej inteligentne jest najstarasze czy najmłodsze dziecko? Najnowsze wyniki badań nie zostawiają wątpliwości

Katarzyna Leszczyńska 29.12.2017
Kto z rodzeństwa jest najinteligentniejszy?
Fotografia: pixabay.com

Starsze czy młodsze dziecko?

Rywalizacja między rodzeństwem jest rzeczą normalną. Wielu ludzi zastanawia się, które dziecko ma przewagę mentalną – starsze czy młodsze. Jak się okazuje, kolejność urodzenia odgrywa tu naprawdę znaczącą rolę. Najnowsze wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości w tej kwestii. Jak się okazuje, najstarsze dziecko jest bardziej inteligentne od pozostałych.

Ekonomiści z Uniwersytetu w Edynburgu przeprowadzili badanie na 5 tysiącach dzieci. Od urodzenia do 14 roku życia sprawdzano je pod kątem inteligencji. Co dwa lata testowano ich umiejętności, w tym słownictwo i czytanie. Okazało się, że młodsze rodzeństwo w tym samym wieku co starsze osiągnęło niższe wyniki IQ. Badania przeprowadzone w Essex wykazały natomiast, że pierworodni są aż o 16% bardziej skłonni do podjęcia studiów.

Zaskoczyło mnie, że wyniki dotyczące kolejności urodzeń są znacznie silniejsze niż wpływ płci pod względem osiągnięć – powiedział dr Feifei Bu, doktorant z Uniwersytetu w Essex.

Zdaniem uczonych taka kolej rzeczy ma podłoże w rodzicach, którzy większą uwagę pokładają w psychice starszych dzieci. Nie od dziś wiadomo, że młodsze rodzeństwo rządzi się swoimi prawami i jest bardziej rozpieszczane przez całą rodzinę. W starszych dzieciach natomiast pokładane są większe nadzieje, co do zdolności i inteligencji. Dlatego też to właśnie pierworodni częściej mają lepszą pracę i wyższe zarobki.

Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Młodsze rodzeństwo zazwyczaj charakteryzuje się większym poczuciem humoru i dystansem do samego siebie, co również jest bardzo przydatne w dorosłym życiu. A starsze rodzeństwo swoimi ambicjami i ogromnym wsparciem może prowadzić ukochanych siostrę lub brata na sam szczyt. 

Pierworodne dzieci są najinteligentniejsze
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów