Krzywy Las w Polsce intryguje naukowców. Nikt nie wie, jak powstał

Karol Decka 09.03.2017
Krzywy Las w Polsce
Fotografia: East News

Cały świat zachwyca się pięknem polskiego lasu. Do dzisiaj nie wiadomo w jaki sposób powstał.

Krzywy las znajduje się w województwie zachodniopomorskim niedaleko miasta Gryfino. Składa się on z ponad czterdziestu krzywych sosen zwyczajnych, które są wygięte są pod kątem 90 stopni. Turyści mogą podziwiać wykrzywione drzewa przechadzając się czerwonym szlakiem turystycznym.

Jest wiele teorii na temat powstania tego lasu, które starają się wyjaśnić powstanie takiej anomalii - niektórzy uważają nawet, że może stać za tym obca cywilizacja. ;-) Wielu profesorów starało się odkryć tajemnicę nietypowego lasu, ale nikt nie potrafi wybrać jednej teorii, którą warto poprzeć wiarygodnymi dowodami. Najdziwniejszy jest fakt, iż wszystkie drzewa wygięte są w bardzo podobny sposób.

Krzywy las nieopodal miasta Gryfino
Fotografia: East News

Krzywy las nieopodal miasta Gryfino

Las pełen teorii

Według jednej z teorii, przyczyną zakrzywienia drzew są czołgi, które zaorały las podczas II Wojny Światowej. Uważa się, że pojazdy zmieniły krajobraz lasu, przez co drzewa musiały przystosować się do nowego podłoża. Niestety, teoria ta nie jest zgodna z faktem, że wszystkie sosny rosną w jednolity sposób i każda z nich jest odchylona na północ.

Inna teoria mówi o śniegu. Zalegający przez długi czas śnieg, w połączeniu z długimi roztopami wiosennymi, miał wpłynąć na kształt Krzywego Lasu. Tutaj również nie wszystkie szczegóły są spójne, ponieważ drzewa wokół Krzywego Lasu nie są zakrzywione. Niemożliwe jest więc, aby śnieg padał wyłącznie nad określoną częścią lasu.

Jedna z najbardziej prawdopodobnych teorii mówi o tym, że las został zasadzony w 1930 roku przez rolników. Drzewa celowo zostały zakrzywione, aby użyć pozyskanego z nich drewna przy produkcji statków lub mebli. Sosny miały być ręcznie uginane przez farmerów. Wojna uniemożliwiła kontynuacje prac nad plantacją, a liczne wysiedlenia okolicznych wiosek sprawiły, że nikt nie pamięta już jaka jest prawdziwa historia Krzywego Lasu.

Krzywy las nieopodal miasta Gryfino
Fotografia: East News

Krzywy las nieopodal miasta Gryfino

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów