Badacze nie mają wątpliwości! Wiemy, które osoby są najbardziej narażone na kryzys po pandemii

Malwina Wasilewska 01.06.2020
pracująca dziewczyna
Fotografia: Shutterstock

Przed nami spore wyzwania. To właśnie ludzie młodzi będą mieć największe trudności w znalezieniu pracy.

Pandemia koronawirusa wywołała ogromne szkody w światowej gospodarce i na rynku pracy. Eksperci twierdzą, że wyjście z kryzysu może potrwać nawet kilka lat. Niektórzy z nas już zdążyli odczuć jego skutki, a inni z niepokojem patrzą na przyszłość. Jak się okazuje, na problemy związane z recesją najbardziej narażone są młode osoby w grupie wiekowej 18-34 lata.

Kogo dotknie kryzys po pandemii koronawirusa?

Ludzie młodzi nie są aż tak bardzo narażeni na zarażenie koronawirusem, jak starsi. Jednak to właśnie osoby wchodzące w dorosłość będą miały największe trudności na rynku pracy. Najgorsze skutki uboczne kryzysu odczują ci, którzy zarabiają najmniej oraz kobiety.

Według ekspertów z Resolution Foundation osoby w wieku 18-34 najbardziej dotkną obniżki pensji, fala zwolnień lub obcięcie godzin pracy.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest kryzys w branży hotelarskiej i restauracyjnej, w której pracują przeważnie młodzi ludzie. Jak czytamy z raportu przeprowadzonego przez Institute for Fiscal Studies, osoby poniżej 25 roku życia aż 2,5 raza częściej pracują w branży hotelarskiej, pubach czy sklepach.

Myśleliśmy, że pozbyliśmy się ogromnego wzrostu bezrobocia po ostatniej recesji, ale może się okazać, że wracamy do lat 80., szczególnie biorąc pod uwagę, że stanowiska pracy, od których zwykle młodzi ludzie zaczynają karierę, są w tej chwili niedostępne – mówi Laura Gardiner z Resolution Foundation.

A czy wy już odczuwacie skutki kryzysu?

Tak wygląda Nowy Jork w czasie epidemii koronawirusa. Te zdjęcia są przerażające!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów