Skandal na królewskim dworze. Król Szwecji pozbawił wnuki przynależności do dworu!

Zuzanna Morska 09.10.2019
Król Szwecji, księżna Kate i książę William
Fotografia: WENN.com/agefotostock/East News

Czegoś takiego chyba jeszcze nie było. Król Szwecji postanowił zaprowadzić "porządki" w swojej rodzinie. Zobaczcie, jak kontrowersyjne oświadczenie wydał!

Nikt nie spodziewał się takiego obrotu sprawy. Jedna z najbardziej znanych monarchii europejskich się zmienia. Okazuje się bowiem, że król Szwecji Karol XVI Gustaw podjął ważną i zaskakującą decyzję. Pozbawił on pięcioro wnucząt przynależności do dworu królewskiego! Dlaczego tak się stało?

Król Szwecji pozbawia wnuki tytułów królewskich

Szwedzka rodzina królewska jest bardzo liczna. I właśnie to jest głównym powodem zmian, jakie na swoim dworze wprowadził właśnie król Karol XIV Gustaw. Otóż monarcha wydał ostatnio oświadczenie, w którym zaznaczył, że pozbawia swoje wnuczęta przynależności do tronu.

Rodzina królewska w ostatnim czasie bardzo się rozrosła. Mamy dziesięcioro sukcesorów do tronu. Potrzeba było pewnego rozgraniczenia i uściślenia, kto z rodziny królewskiej oficjalnie reprezentuje Szwecję w kraju i na świecie - ogłosił w imieniu króla marszałek Fredrik Wersaell.

Rzecz dotyczy dzieci księżniczki Magdaleny: 5-letniej Leonore, 4-letniego Nicolasa oraz rocznej Adrienne, a także synów księcia Karola Filipa: 3-letniego Aleksandra i 2-letniego Gabriela. W praktyce oznacza to tyle, że wnuczęta króla Szwecji zostaną zwolnione z pełnienia obowiązków wynikających z przynależności do rodziny królewskiej i staną się osobami prywatnymi. Dzieci zachowają tytuły książęce, ale nie będą mogły przekazywać ich swoim dzieciom.

Jak zareagowali na to ich rodzice? Okazuje się, że doskonale o wszystkim wiedzieli już wcześniej i cieszą się, że ich dzieci będą miały większą swobodę, jak dorosną.

Interesujesz się brytyjską rodziną królewską? Sprawdź w naszym quizie, jak dobrze ją znasz!

Rodzina Królewska
Rozwiąż quiz

Jak dobrze znasz brytyjską rodzinę królewską?

Rodzina Królewska

1. Syn królowej Elżbiety II, książę Andrzej jest księciem:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów