Koty wcale nie są wredne. Całe życie byliśmy w błędzie!

Magdalena Barszczak 02.10.2018
szary kot
Fotografia: Shutterstock

Badaczom udało się obalić popularną tezę.

Nieważne, czy jesteś kociarzem, czy zaliczasz się do psiarzy, prawdopodobnie myślałeś o nich źle. Mówi się, że koty są aroganckie i chadzają własnymi drogami, jednak badania amerykańskich naukowców nie pozostawiają wątpliwości. Całe życie byłeś w błędzie!

Już jako dzieci uczymy się, że koty nie są tak przyjazne jak psy i od przytulania z człowiekiem wolą przekąski i drzemki. Jednak z badań naukowców Oregon State University wynika coś zupełnie odwrotnego. Wygląda na to, że nie docenialiśmy miauczących futrzaków. Dlaczego?

Koty nie są wredne

Eksperci wzięli pod lupę zachowania 50 kotów - domowych i pochodzących ze schroniska. Na 2,5 godziny pozbawili je pożywienia, zabawek, zapachów i kontaktów z ludźmi. Następnie obserwowali, czego brakowało im najbardziej. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Behavioural Processes".

Zobacz także: Co oznacza sen o kocie?

Ponad połowa z badanych zwierząt po długim czasie rozłąki pobiegła od razu do swoich właścicieli. To właśnie bliskość z człowiekiem okazała się ważniejsza niż jedzenie czy inne uciechy. Tylko 37 procent kotów wybrała półmisek z ulubioną przekąską. Czyżby więc koty były bardziej emocjonalne, niż dotychczas sądzono? Może warto spojrzeć na nie przychylniejszym okiem?

W kolejnych eksperymentach naukowcy mają zamiar wziąć pod uwagę pochodzenie, rasy kotów oraz ich wcześniejsze doświadczenia.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów