Kościół w Polsce przygotowuje listę piosenek zakazanych. Tych utworów nie usłyszysz na ślubie!

Magdalena Barszczak 25.06.2018
ślub
Fotografia: Shutterstock.com

Pomysł ma ułatwić księżom życie.

Ślub kościelny wymaga odpowiedniej oprawy muzycznej. Często to młodzi decydują, co usłyszą ich goście podczas ceremonii. Jak się okazuje, nieługo taka praktyka może się skończyć. Księża przygotowują listę utworów, które nie będą mogły zabrzmieć podczas uroczystości.

Zobacz także: Lista nowych grzechów: spowiedź m.in. z seksu z wibratorem

W Polsce powstaje lista piosenek zakazanych na ślubie

Na pomysł stworzenia takiego zestawienia wpadli duchowni w Tarnowie. Jak tłumaczą, często muszą się ścierać z wizją narzeczonych, którzy proponują utwory "nieprzystające do powagi liturgii". Chodzi o ujednolicenie sakramentu. Na razie lista funkcjonuje nieoficjalnie. Już niedługo jednak stanie się częścią oficjalnego dokumentu. 

Księża czasem muszą się mocować z różnymi opiniami, wizjami narzeczonych. Jest wiele nadużyć, wynikających niejednokrotnie z niewiedzy, czasem z postawy życzeniowej. Przede wszystkim chodzi o sam ryt sprawowania sakramentu, o całą ornamentykę, która mu towarzyszy - tłumaczył ks. Andrzej Turek, rzecznik V Synodu Diecezji Tarnowskiej, w rozmowie z serwisem Gość.pl.

Jakich piosenek nie usłyszymy w kościele? Dni Leonarda Cohena i jego "Hallelujah", z którego uczyniono ślubny szlagier, wydają się policzone. Księża nie zaakceptują utworów, które nie są sakralne. Tym samym odpadną ulubione utwory o miłości, np. The Beatles - "All you need is love"Ed Sheeran - "Perfect" czy Piotr Rubik z "Niech mówią, że to nie jest miłość".

To nie pierwszy raz, kiedy Kościół nie zgadza się z muzycznymi wizjami nowożeńców. Jedynie za muzyką sakralną opowiedziały się Archidiecezjalna Komisja Muzyki Sakralnej w Katowicach czy biskup we Wrocławiu. Wygląda na to, że w przyszłości po podobne rozwiązania mogą sięgnąć także inne diecezje w Polsce.

Zobacz także: Ksiądz Franciszek poucza Polki. Mąż po pracy potrzebuje odpoczynku, kobieta musi "cierpliwie poczekać"

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów