Kościelna i kucharka chodziły po kolędzie. "Pobierały opłaty oraz święciły ludziom domy"

Redakcja 20.01.2017
Ksiądz
Fotografia: East News

Ponieważ proboszcz nie mógł odwiedzić swoich parafian w wyznaczonym terminie, wysłał zastępstwo. I to nie byle jakie zastępstwo. 

Kolęda, a ściślej mówiąc wizyta duszpasterska proboszcza lub wikariusza w domu parafian, ma ogromne znaczenie dla wszystkich, którzy żyją zgodnie z naukami Kościoła. Podstawowym jej celem jest modlitwa księdza wraz z parafianami w ich domach, poświęcenie go i przekazanie błogosławieństwa. Prawo kanoniczne nie określa precyzyjnie czasu w ciągu roku, który byłby najbardziej odpowiedni na wizytę kapłanów. Nie powinno więc dziwić, że czasem ksiądz do naszych drzwi może zapukać przed świętami Bożego Narodzenia. Zdarza się to jednak dość rzadko i przede wszystkim w dużych miastach. 

I choć z otwieraniem drzwi przedstawicielom Kościoła w największych polskich miasta bywa różnie, w miejscowościach i we wsiach najczęściej wszystko odbywa się zgodnie z tradycją. Biały obrus, krzyż, kropidło, woda święcona i świeczniki - to asortyment, którego nie może zabraknąć. Wisienką na torcie jest wizyta księdza, na którą w dniu kolędy czeka się już od rana. Nie inaczej było we wsi Tomkowa na Dolnym Śląsku. Jednak, w tym roku nie wszystko było tak, jak być powinno. 

"Zastępcza kolęda"

Jak poinformował portal Swidnica24.pl, ponieważ proboszcz rozchorował się, z wizytą duszpasterską wysłał kościelną Marysię i kucharkę Dorotę. Kobiety miały chodzić od domu do domu, kropić je wodą święconą, pobierać opłaty i podpisywać dziecięce zeszyty. 

Pani Marysia i Pani Dorota chodziły dnia 16 i 17 stycznia za księdza, pobierały opłaty oraz święciły ludziom domy bez jakichkolwiek uprawnień. Ludzie zbulwersowani zadzwonili do Kurii w Świdnicy i ksiądz odwołał dalszą kolędę (…). Ludzie są bardzo oburzeni zachowaniem księdza oraz jego pomocników, gdyż taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Pani Dorota kropiła wodą święcone domy, a pani Marysia pobierała koperty, podpisywała nazwiskami i przeliczała pieniądze u ludzi w domu. Zachowanie śmieszne i karygodne - opisują mieszkańcy, a ich wypowiedź przytacza portal Swidnica24.pl. 

Nie wszyscy parafianie zgodzili się przyjąć "zastępczą kolędę". Część mieszkańców postanowiła poczekać na prawdziwą wizytę duszpasterską. Jak podaje portal Swidnica24.pl, ksiądz proboszcz zdecydował się na wysłanie zastępstwa prawdopodobnie dlatego, że musiał zebrać koperty do 28 stycznia, by móc rozliczyć się z podatku przed biskupem. 

Przyszedł do nas ministrant, który zapytał, czy przyjmiemy dwie panie z parafii. Nie zgodziliśmy się, bo czekamy na kolędę, na wizytę duszpasterską księdza - opowiada jedna z mieszkanek wsi, a jej wypowiedź przytacza Tvn24.pl. 

"Zastępcza kolęda" poruszyła mieszkańców wsi
Fotografia: East News

"Zastępcza kolęda" poruszyła mieszkańców wsi

Głos Kościoła

Kuria, choć o zbieranych przez kobiety pieniądzach nic nie wiedziała, sprawą nietypowej wizyty duszpasterskiej już się zajęła. Ksiądz Daniel Marcinkiewicz, rzecznik świdnickiej kurii biskupiej w rozmowie z Tvn24.pl przyznał, że sprawa została już wyjaśniona. 

Ksiądz biskup upomniał, by więcej do takich sytuacji nie dochodziło. Wcześniej nie docierały do nas informacje o wizytach osób świeckich u wiernych. Osobiście też nie spotkałem się z takim zdarzeniem. Może to była kolęda, ale na pewno nie wizyta duszpasterska - podkreśla ksiądz Marcinkiewicz w rozmowie z Tyn24.pl. 

Nietypowa kolęda, która spotkała mieszkańców dolnośląskiej wsi to prawdopodobnie pierwsza taka kolęda w Polsce. A przynajmniej pierwsza, która tak oburzała wiernych i zelektryzowała świat mediów. Bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że widok kucharki święcącej dom jest co najmniej niezrozumiały. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów