Kiedy koronawirus w Polsce się skończy? Ekspert przewiduje! "Odpowiedź jest krótka"

Koronawirus w Polsce: Rynek w Krakowie, a na nim tabliczka z napisem zostań w domu i stojak z mydłem antybakteryjnym
Fotografia: Jan Graczynski/East News (zdjęcie poglądowe)

Coraz więcej osób w Polsce jest zarażonych koronawirusem. Niestety mamy też coraz więcej ofiar COVID-19. Eksperci przewidują, do kiedy potrwa epidemia w naszym kraju.

Wciąż rośnie liczba zarażonych koronawirusem w Polsce. Rządzący dali nam wytyczne dotyczące tego, kiedy możemy wychodzić z domów. W miarę możliwości powinniśmy jednak w nich pozostać dla dobra nas wszystkich. Zwłaszcza, że eksperci są zgodni - bez tego nie uda nam się pokonać pandemii. Kiedy natomiast możemy spodziewać się jej ewentualnego końca? Epidemiolodzy prowadzą statystyki i przewidują, do kiedy sytuacja epidemiczna w Polsce będzie groźna.

Zobacz także: Austria planuje zniesienie ograniczeń związanych z koronawirusem! Sytuacja w tym kraju jest coraz lepsza

Koronawirus w Polsce: kiedy koniec epidemii? Ekspert przewiduje!

W mediach i w sieci pojawiło się już wiele opinii dotyczących zakończenia epidemii w Polsce. Wciąż niestety wygląda to jak wróżenie z fusów. Również minister zdrowia, Łukasz Szumowski, nie potrafi stwierdzić, jak długo jeszcze potrwa ta sytuacja. 

Portal Wirtualnemedia.pl przytoczył prognozę przygotowaną przez spółkę ExMetrix, która zajmuje się prognozami gospodarczymi i społecznymi. Według ich wyliczeń zahamowanie przyrostu zakażonych może nastąpić między 15 a 20 kwietnia. Podkreślają jednak, że jest to model przy zachowaniu obecnych standardów społecznych, więc nie przewiduje ewentualnego rozluźnienia dyscypliny. 

Bardziej wiarygodne są opinie ekspertów. Doktor Robert Mostowy, epidemiolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, zdradził swoją opinię na ten temat w rozmowie z TVN24. 

Odpowiedź jest krótka. Nie wiemy, kiedy to się skończy. To zależy od tego, jak nam się uda dystansowanie społeczne. Długoterminowo nie obejdzie się bez szczepionki, ale jeżeli nie będziemy się dystansować, to epidemia będzie się rozwijać, a to może skończyć się tragicznie - powiedział. 

Doktor także postanowił oszacować, kiedy możemy się spodziewać ewentualnego spadku zakażeń

Próbowałem to zmierzyć w danych, ale one nie dają jasnej odpowiedzi. Patrząc na zdjęcia opustoszałych miast, podejrzewam, że zakaźność została zredukowana i liczba zacznie spadać, ale kiedy dokładnie? Nie wiem. Jeżeli obecnie wirus się nie rozprzestrzenia, co jest mało prawdopodobne, może być to za dwa, trzy tygodnie, ale pewnie będzie to nieco dłużej - dodał. 

Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak przestrzegać zasad izolacji i starać wspólnie jak najszybciej pokonać tę pandemię.

Zobacz także: Dzienna liczba ofiar koronawirusa we Włoszech spada! To najniższy wynik od dwóch tygodni

Koronawirus w Nowym Jorku sieje spustoszenie. Miasto, które do tej pory tętniło życiem, dziś wygląda jak wymarłe. Ten widok przypomina filmy postapokaliptyczne. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów