Koronawirus w Polsce. Czy można iść na cmentarz przed Wielkanocą?

Alicja Górka 09.04.2020
cmentarz
Fotografia: Soft Light / Shutterstock.com

Wielkanoc to czas, który zawsze spędzaliśmy z bliskimi. Niestety w ostatnim czasie przez panującą pandemię kontakt może być znacznie utrudniony. Co, jeśli chcemy odwiedzić zmarłych? Okazuje się, że to również nie jest takie łatwe.

Na całym świecie szaleje pandemia koronawirusa. Wiele krajów, w tym również Polska wprowadziła szereg obostrzeń, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby. Od 1 kwietnia 2020 roku w Polsce obowiązują również specjalne wytyczne, które regulują prawo przebywania w miejscach publicznych. Kwiecień to również czas świąt Wielkiej Nocy i z pewnością większość z nas chciałaby odwiedzić groby najbliższych. Czy jednak możemy pójść na cmentarz w trakcie pandemii i zapalić znicz?

Czy można iść na cmentarz w trakcie pandemii?

Nowe rozporządzenie obowiązujące od 1 kwietnia nie jest w pełni jasne i wśród niektórych może budzić sporo wątpliwości. Czy można iść na cmentarz mimo wprowadzonych zakazów?

Rozporządzenie zakłada bowiem, że wyjście z domu może być podyktowane, kiedy mamy dojechać do oraz z pracy. Prowadzimy wolontariat na rzecz walki Z COVID-19, załatwiamy sprawy niezbędne do życia (niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi) oraz wykonujemy czynności związane z realizacją zadań określonych w ustawie (Prawo łowieckie i ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz zakupu towarów i usług z nimi związanych).

W nowych przepisach nie ma wzmianki o cmentarzach. Jeśli więc spotkamy policjanta na cmentarzu lub w pobliżu możemy mieć problem z uargumentowaniem naszego wyjścia z domu. Odwiedziny na nekropolii nie są przecież sprawą niezbędną do codziennego życia.

Wiele powiatów oraz gmin zamknęło cmentarze. Zdecydowano się na ten ruch w obawie przed tłumami, które mogłyby pojawić się w tych miejscach przed świętami. Jeśli ograniczenia w przemieszczaniu zostaną złamane, do których zalicza się wyjście z domu bez uzasadnionej przyczyny oraz nieprzestrzeganie obowiązku odległości 2 metrów między pieszymi, grozi kara od 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Jak spędzisz tegoroczne święta?

Zobacz także: mBank wspiera walkę z koronawirusem. Przekazał pół miliona na Fundusz Interwencyjny WOŚP!

Kolejny przerażający efekt koronawirusa. Przez niego Nowy Jork wygląda jak z najbardziej strasznego horroru!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów