Dwa metry odstępu od drugiego człowieka to za mało. Koronawirus przenosi się na odległość nawet 8 m!

Zuzanna Morska 03.04.2020
Koronawirus
Fotografia: Shutterstock

Do tej pory eksperci rekomendowali, abyśmy zachowywali od siebie odstęp 2 m, aby nie dopuścić do zarażenia się koronawirusem. Jedna z amerykańskich badaczek alarmuje jednak, że patogen może przenosić się na odległość nawet 8 m!

Pandemia koronawirusa dopiero się rozkręca. Coraz więcej ludzi na całym świecie zaraża się patogenem. Niestety też duża część z nich umiera. Władze robią wszystko, aby ochronić zdrowie i życie obywateli. Wprowadzają restrykcje, które sprawiają, że ludzie poddają się kwarantannie, a na zewnątrz wychodzą tylko po zakupy czy do lekarza.

Także w takich sytuacjach rekomendowane są określone zachowania - przede wszystkim niedotykanie niczego na zewnątrz, a także niedotykanie oczu, nosa czy ust. Do tej pory eksperci zalecali też, żeby nie zbliżać się do drugiej osoby na odstępy mniejszy niż 2 m. Okazuje się, że to jednak zbyt mała odległość!

Koronawirus: nowe badania mówią, że wirus przenosi się na odległość nawet 8 m

O koronawirusie wiemy coraz więcej, ale badania nad nim wciąż trwają. Do tej pory zarówno eksperci, jak i polski rząd rekomendowali, aby zachowywać między sobą dystans min. 2 m. Najnowsze badania mówią jednak, że to za mało.

Jedna z amerykańskich badaczek, prof. Lydia Bourouiba z MIT, twierdzi, że dystans 1,5-2 m między dwoma osobami to za mało, żeby się NIE zarazić koronawirusem. Specjalistka opublikowała swoje wnioski na łamach "Journal of the American Medical Association". I trzeba przyznać, że nie są zbyt optymistyczne.

Badaczka twierdzi, że koronawirus SARS-CoV-2 potrafi przenieść się na odległość nawet 8 m. Bourouiba dowodzi także, że wirus w powietrzu może utrzymywać się nawet kilka godzin. Choć wcześniejsze badania wyraźnie mówiły, że wirus może przenosić się maksymalnie na 5 m - podczas kichania czy kasłania, a jego utrzymywanie się w powietrzu było kwestią sporną.

Myślicie, że coś w tym jest?

Chcesz zapewnić sobie odporność naturalnymi sposobami? Sięgnij po to proste danie, które jest prawdziwą bombą witaminową!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów