Koronawirus niebezpieczny dla kobiet w ciąży? Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń!

Zuzanna Morska 01.06.2020
Kobieta w ciąży
Fotografia: Shutterstock

Naukowcy przeprowadzili badanie łożyska ciężarnych kobiet zarażonych koronawirusem. Niestety wyciągnęli niepokojące wnioski.

Koronawirus zbiera żniwo na całym świecie już od prawie pół roku. Niebezpiecznym patogenem zaraziło się już ponad 6 mln ludzi, z czego ponad 371 tysięcy zmarło.

Naukowcy dzień i noc pracują nad opracowaniem skutecznego leku na koronawirusa. Zanim jednak na świecie pojawi się szczepionka, z pewnością minie jeszcze trochę czasu. Na szczęście o patogenie wiemy coraz więcej. Znamy m.in. objawy, jakie towarzyszą zakażeniu i konsekwencje, do jakich może ono prowadzić. Wiemy też, dla kogo jest szczególnie niebezpieczny. Ostatnie badania wyraźnie mówią, że bardzo uważać powinny m.in. kobiety w ciąży.

Koronawirus niebezpieczny dla kobiet w ciąży

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie łożysk ciężarnych kobiet, które były zarażone koronawirusem. Analizy dokonano bezpośrednio po porodach tych kobiet. Okazało się, że patogen może poważnie uszkodzić łożysko i zagrozić tym samym dziecku.

Badania wykazały zakrzepy w łożyskach tych kobiet i brak przepływu krwi od matki do płodu.

Nie chcę wyciągać globalnych wniosków z małego badania, ale ten wstępny ogląd na to, jakie COVID-19 może powodować zmiany w łożysku, pokazuje znaczące konsekwencje dla zdrowia ciąży - powiedziała w oświadczeniu dr Emily Miller z Northwestern Medicine, która jest współautorką badań opublikowanych w American Journal of Clinical Pathology.

Analiza przeprowadzona została na grupie 16 kobiet, które w ciąży chorowały na COVID-19. Eksperci zastrzegają, że choć wyniki tych badań są niepokojące, trzeba je powtórzyć na większej grupie.

W tym samym czasie zalecają jednak ciężarnym kobietom szczególną ostrożność, jeśli chodzi o koronawirusa. Zachowanie podstawowych środków higieny na pewno zmniejszy ryzyko zakażenia.

Tak wygląda Nowy Jork w czasie epidemii koronawirusa. Te zdjęcia są przerażające!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów