Lamy pomogą pokonać pandemię? Ich krew blokuje koronawirusa!

Paulina Ermel 08.05.2020
Lama
Fotografia: Shutterstock

Naukowcy twierdzą, że krew lamy andyjskiej jest w stanie pokonać koronawirusa! Czyżby te zwierzaki miały nam pomóc w walce z pandemią?

Wygląda na to, że mamy kolejny przełom w walce z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Tym razem naukowcy dowiedli, że w krwi lam znajdują się przeciwciała hamujące rozwój choroby COVID-19!

Analiza opublikowana w czasopiśmie naukowym "Cell" nie pozostawia wątpliwości.

Koronawirus na świecie: lama posiada przeciwciała blokujące patogen

Badania na lamach andyjskich przeprowadzano już 4 lata temu. To właśnie wtedy naukowcy odkryli, że we krwi 9-miesięcznej lamy znajdują się przeciwciała, które neutralizują w ciągu sześciu tygodni wirusy SARS-CoV-1 i MERS-CoV.

Teraz przeciwciała tej samej lamy neutralizują wirusa, który wywołuje COVID-19.

To jedne z pierwszych przeciwciał, o których wiemy, że neutralizują SARS-CoV-2 – mówi współautor badania, Jason McLellan z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin.

Jak działają takie przeciwciała? Specjaliści wyjaśniają, że przyczepiają się one do wypustek koronawirusa i uniemożliwiają tym samym wniknięcie do wnętrza zdrowej komórki - czyli go neutralizują.

Co ważne, podanie takich przeciwciał sprawia, że człowiek od razu jest chroniony przed zarażeniem koronawirusem. Można też podawać je osobom już zarażonym - wówczas łagodzą one przebieg choroby.

Nowy Jork w czasie epidemii koronawirusa wygląda jak z filmu grozy! Spójrzcie na te zdjęcia.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów