Czechy złagodzą zasady kwarantanny? Sytuacja epidemiczna w kraju się poprawia!

Zuzanna Morska 08.04.2020
Czechy
Fotografia: CHRISTOF STACHE/AFP/East News (zdjęcie poglądowe)

Wygląda na to, że kolejny europejski kraj radzi sobie z epidemią koronawirusa! Tym razem władze Czech postanowiły powoli łagodzić zasady kwarantanny!

Na świecie koronawirusem zaraziło się już prawie 1,5 mln ludzi. Najbardziej dramatyczna sytuacja dotyczy obecnie Stanów Zjednoczonych, ale też Hiszpanii czy Francji. Coraz lepiej natomiast wygląda ona we Włoszech, które do niedawna stanowiły epicentrum choroby w Europie.

Są jednak kraje, które powoli wychodzą z kryzysu związanego z epidemią koronawirusa. Niedawno pisaliśmy o tym, że dobrze radzą sobie Dania i Austria. Teraz do tej grupy powoli dołączają Czechy!

Koronawirus na świecie: Czechy złagodzą zasady kwarantanny

Wygląda na to, że jeden z naszych sąsiadów zamierza powoli wracać do normalności. Czesi coraz lepiej radzą sobie z epidemią, a władze kraju mówią głośno o stopniowym łagodzeniu zasad kwarantanny. Już po świętach wielkanocnych czescy studenci mają wracać na uczelnie. Mówi się także otwarciu niektórych sklepów i obiektów sportowych.

Władze Czech od ponad tygodnia stosują tzw. "inteligentną kwarantannę". I przynosi ona całkiem niezłe efekty. Na czym to polega? Osoby, które potencjalnie zaraziły się koronawirusem, namierzane są przez władze kraju przez dane od operatorów sieci telefonicznych, ale też dzięki informacjom o użyciu kart płatniczych. W ten sposób eksperci uzyskują mapę pokazującą, jak przemieszczali się oni w ciągu ostatnich 5 dni. Wszystkie osoby, z którym potencjalnie choroba osoba mogła mieć do czynienia, poddawane są kwarantannie. Po przeprowadzeniu testu odpowiednio albo wracają do "normalności", albo są obejmowani ścisłą kwarantanną, jeśli wynik okazał się pozytywny.

Jeżeli te rozwiązania zbiorczo nazywane "inteligentną kwarantanną" się sprawdzą, władze zamierzają zacząć stosować je na terenie całego kraju. 

Przypominamy, że w Czechach do tej pory koronawirusem zaraziło się nieco ponad 5 tys. osób, z czego 180 wyzdrowiało, a 90 zmarło. Kraj od samego początku stawiał jednak na stosowanie maseczek, rękawiczek i wykonywanie testów. Do tej pory przeprowadzono ich 90 tys. 

Ten projekt robi furorę na świecie. Wszystko dlatego, że na zdjęciach pozują gwiazdy wraz ze swoimi młodszymi wcieleniami!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów