Te osoby są bardziej niż inni narażone na powikłania związane z koronawirusem. Nowe wyniki badań zaskakują

Malwina Wasilewska 16.10.2020
otyła kobieta
Fotografia: Shutterstock

Okazuje się, że osoby otyłe ciężej przechodzą zakażenie koronawirusem. Naukowcy mają na to dowody.

COVID-19 może objawiać się na wiele sposobów. Niektórzy znoszą chorobę bezobjawowo, ale nie brakuje też przypadków śmiertelnych także wśród osób, które nie miały chorób towarzyszących. Na przebieg choroby i ewentualne powikłania może mieć wpływ wiele czynników takich jak wiek czy odporność. Jak twierdzą badacze, w tej kwestii nie bez znaczenia jest też nasza waga.

Otyłość a ryzyko powikłań zakażenia koronawirusem

W ostatnich miesiącach koronawirus stał się głównym przedmiotem badań medycznych. Wciąż dowiadujemy się o kolejnych objawach choroby, czynnikach utrudniających jej przebieg i powikłaniach związanych z zakażeniem.

Niedawno autorzy magazynu "Obesity Research & Clinical Practic" doszli do ciekawych wniosków na podstawie najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Sao Paulo. Według badaczy otyłość zwiększa ryzyko powikłań zakażenia koronawirusem.

Kilka czynników przyczynia się do rozwoju ciężkiej choroby. Jednym z nich jest ograniczona zdolność do produkcji interferonów (klasa białek wydzielanych przez komórki obronne, niezbędnych do hamowania replikacji wirusów) oraz przeciwciał. Dodatkowo tkanka tłuszczowa działa jak magazyn wirusów, dzięki czemu mogą przetrwać one dłużej w organizmie - twierdzi prof. Silvia Sales-Peres.

M.in. stany zapalne czy kłopoty z oddychaniem to częste problemy osób otyłych. I to właśnie te czynniki mogą utrudniać przebieg choroby i spowodować poważne powikłania.

Otyli pacjenci zwykle mają osłabione funkcje oddechowe, ponieważ brzuszna tkanka tłuszczowa uciska na przeponę i uniemożliwia jej normalne poruszanie - dodaje prof. Silvia Sales-Peres w wywiadzie dla "Obesity Research & Clinical Practic".

Warto dodać, że koronawirusa jeszcze gorzej znoszą otyli palacze. Jeżeli do tej pory nie mieliście motywacji do zmiany nawyków, wyniki tych badań powinny dać wam do myślenia.

Trudno uwierzyć, że te miejsca istnieją naprawdę. Oto 9 najdziwniejszych atrakcji, które stworzyła natura.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów