Konwersacja nie jest łatwą sztuką. Tych rzeczy nie można robić podczas rozmowy, żeby wywrzeć dobre wrażenie

Katarzyna Leszczyńska 08.01.2018
Jakich błędów unikać podczas konwersacji?
Fotografia: pixabay.com

Niektóre z tych błędów popełniamy podświadomie.

Wydawać się może, że każdy człowiek naturalnie potrafi komunikować się z innymi. Okazuje się jednak, że niekiedy rozmowa potrafi nas zaangażować na tyle, że zaczynamy odruchowo popełniać pewne błędy, przez które nasz odbiorca może wyrobić sobie o nas złe zdanie. Portal Bustle.com przygotował listę błędów podczas konwersacji, których zdaniem ekspertów lepiej unikać, jeżeli chcemy dbać o swój wizerunek.

Nieangażowanie rozmówcy

Konwersacja polega na wymianie zdań pomiędzy dwoma osobami. Często o tym zapominamy, zwłaszcza w momencie, gdy pasjonujemy się jakimś tematem. Wówczas możemy długo mówić tylko o tym i swoich doświadczeniach z tym związanych, nie zwracając uwagi na naszego rozmówcę. On natomiast może zacząć się nudzić, wyłączać i automatycznie nabiera o nas złego mniemania. Warto zaangażować rozmówcę w temat, np. zadając mu w międzyczasie pytania.

Brak kontaktu wzrokowego

Gdy jesteśmy z kimś blisko, tego typu kontakt przychodzi nam z reguły naturalnie. Wówczas jednak też zazwyczaj nie jesteśmy narażeni na zrobienie złego wrażenia. Problem pojawić może się, gdy rozmawiamy z kimś, kto nie zna nas aż tak dobrze. Wówczas możemy błądzić oczami, co może oznaczać nasze lekceważenie. Nie powinniśmy też przesadzać z kontaktem wzrokowym. Wówczas możemy zdać się nieco zaborczy lub agresywni. Najlepiej co chwilę spuszczać wzrok i patrzeć raz na jedno oko rozmówcy a raz na drugie.

Pytania o życie osobiste

Oczywiście poznając kogoś, chcemy się dowiedzieć o nim jak najwięcej. Nie można jednak wchodzić w prywatne szczegóły życia drugiej osoby, a zwłaszcza sprawy intymne. Jeżeli już musimy zapytać o coś nieco bardziej osobistego, warto wyważyć takie pytanie i na pewno nie pytać od razu o wszystko. Wówczas nasz rozmówca może poczuć się jak na przesłuchaniu, a my możemy wyjść na wścibskich.

Pytania o życie osobiste są niegrzeczne

Robienie innych rzeczy w trakcie rozmowy

Choć nam może się wydawać, że jesteśmy wielozadaniowi, nasz rozmówca może poczuć się przez nas zaniedbany. Poza tym już nawet zasady kultury osobistej wymagają od nas tego, żeby podczas rozmowy z kimś nie używać telefonu, smsować, przewijać tablicy na Facebooku, ani rozdawać serduszek na Instagramie. Podobnie jest z każdą inną rzeczą. Rozmawiając z kimś, powinniśmy poświęcić tej osobie 100% naszego czasu.

Przerywanie komuś

Choć czasami w dyskusji trudno to kontrolować, trzeba uważać na to, żeby nie przerywać drugiej osobie. Jeżeli jednak przez przypadek nam się to przytrafi, słowo „przepraszam” może wiele załatwić. Jeżeli jednak będziemy nieustannie przerywać i nic sobie z tego nie robić, wówczas będziemy potraktowani jako niegrzeczni, a już na pewno nie będziemy ulubionymi rozmówcami danej osoby.

Wykłady zamiast konwersacji

Najgorszy rozmówca to taki, któremu nie da się nic wyjaśnić, a który będzie nas próbował za wszelką cenę przekonywać do swoich racji. Warto zdać sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy nieomylni. Rozmowa natomiast polega na wymianie zdań i konkluzji. Warto spróbować zrozumieć drugą osobę, postarać się spokojnie wyjaśnić swój punkt widzenia i wspólnie dojść do pewnych wniosków. Wówczas taka konwersacja będzie o wiele wartościowsza.

Rozmowa polega na wymianie zdań

Udawanie, że się na czymś znamy

Często dyskusje toczą się na tematy związane, np. z kulturą. Gdy rozmówca pyta nas o ostatni film Tarantino, a my go nie oglądaliśmy, przyznanie się do tego nie będzie wstydem. O wiele większego ambarasu możemy narobić sobie, gdy będziemy udawać, że widzieliśmy tę produkcję i udowadniać jak bardzo ten film nam się podobał lub nie. Prawda w końcu wyjdzie na jaw, gdy pojawią się szczegóły, o których nie będziemy mieli zielonego pojęcia.

Używanie specyficznego słownictwa

Kiedyś ktoś powiedział, że używanie słów, których inni nie znają, tylko po to, żeby się popisać, jest kwestią złego wychowania. Oczywiście nie musimy wiedzieć, że akurat tego wyrazu nie będzie znał nasz rozmówca. Chodzi o specjalistyczne słownictwo, wyszukane powiedzenia, które mają świadczyć o naszej przewadze inteligenckiej. Nie dość, że nie świadczy to o nas dobrze, to jeszcze może zatrzymać rozmowę, ponieważ odbiorca będzie się zastanawiał, co dane słowo znaczy.

Odwrotna gestykulacja

Nawet jeżeli staramy się dostosować do wszystkich powyższych zasad, język ciała jest tym, co może zdradzić nasze prawdziwe intencje. Dlatego podczas rozmowy warto uważać również na gestykulację. Dobrze jest poznać znaki, które możemy wykonywać, żeby pokazać, że jesteśmy otwarci na to, co mówi nasz rozmówca.

Oczywiście w swobodnej konwersacji warto być przede wszystkim sobą. Niekiedy jednak, gdy chcemy zrobić na kimś dobre wrażenie, warto zwrócić uwagę na te drobne elementy, żeby jak najlepiej się zaprezentować.

Jak powinna wyglądać dobra rozmowa?
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów