Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska prosi internautów o opinie

Patrycja Chudolinska 16.07.2018
Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska prosi internautów o opinie
Fotografia: shutterstock.com

Powraca dyskusja wokół zmiany czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy. Decyzja może zapaść szybciej, niż przypuszczano.

Czy zbliża się koniec przestawiania zegarków? Tego jeszcze nie wiadomo, ale Europejczycy mogą mieć swój udział w podjęciu ostatecznej decyzji w tej sprawie. To właśnie do obywateli Wspólnoty zwróciła się Komisja Europejska, która chce, by internauci z krajów członkowskich opowiedzieli się za lub przeciw zmianie czasu. A zagłosować może każdy.

Zobacz też: Pilnowanie czasu pracy przynosi korzyści zdrowotne

Komisja udostępniła w sieci ankietę, w której pyta o ewentualną nowelę unijnej dyrektywy. Szybko okazało się, że Europejczycy mają w tej kwestii wiele do powiedzenia, bo strona, na której ankieta jest dostępna, jest odwiedzana tak często, że niemal ciągle się zawiesza. Mimo to warta próbować. Formularz został przetłumaczony na wszystkie unijne języki, w tym polski. Głosowanie trwa jeszcze miesiąc, do 16 sierpnia.

Przypomnijmy, że w lutym Parlament Europejski uznał kwestię zmiany czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni tematem wartym „dogłębnej analizy”. Sprawą zajęła się więc Komisja Europejska, która nie wyklucza zmiany przepisów. Pierwszym krokiem ku temu mogą być głosy mieszkańców Unii Europejskiej.

Zobacz też: Kiedy przychodzi czas na zmianę pracy?

Pomysł zaprzestania przestawiania zegarków 2 razy w roku pojawił się też swego czasu w Polsce. O taką zmianę apelowali posłowie PSL i przedstawili nawet projekt ustawy w tej sprawie. Jako powód takiej decyzji przedstawiano wówczas m.in. względy zdrowotne i dezorientację w transporcie publicznym. Zgodnie z założeniami posłów ustawa miałaby wejść w życie 1 października 2018 roku, ale wcześniej uznano ją za niezgodną z unijną dyrektywą.

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów