Koniec z zestawami kanapka, frytki i cola? Powód mocno zadziwiający

Anna Respondek 06.10.2017
Zestaw jedzeniowy
Fotografia: East News

Szykują się kolejne zmiany w przepisach. 

Kto nie lubi skorzystać z ciekawych i promocyjnych zestawów. Każda restauracja, bar, a nawet sklepy spożywcze czy kosmetyczne proponują klientom taki wariant, aby ich przyciągnąć i zainteresować.

Teraz wszystko może ulec zmianie. Według Ministerstwa Finansów stosowanie takiego zabiegu to próba obejścia przepisów i "okradanie" państwa. Szeroko zakrojona akcja uszczelniania dziur w dochodach z budżetu VAT ma za zadanie "wykrywanie" wszystkich nieścisłości i niwelowanie ich. W tej sprawie oświadczenie wydał resort finansów. 

Do Ministerstwa Finansów docierają sygnały o nieprawidłowym działaniu podatników polegającym na manipulowaniu podstawą opodatkowania VAT przy sprzedaży towarów w formie zestawów. Dotyczy to przede wszystkim zestawów (oferowanych jako promocyjne), składających się z towarów opodatkowanych podstawową stawką VAT oraz obniżoną stawką VAT - stwierdzają.

Na zestawach zyskiwać ma konsument, który płaci niższą cenę. Dodatkowo na paragonie pojawia się cena zestawu, a nie jego "składników". 

Korzyść jaką osiąga konsument związana jest np. z zapłatą niższej ceny za dwa lub więcej towarów nabywanych łącznie w porównaniu do sytuacji, gdy towary te byłyby zakupione osobno - pisze Ministerstwo. 

Resort finansów nie omieszkał podać przykładów dobrze sprzedawanych zestawów promocyjnych. 

 Jeśli cena każdego towaru zestawu jest obniżana o tyle samo procent – nie ma wątpliwości, że jest to prawidłowe postępowanie - pouczają. 

 Myślicie, że to dobry sposób na walkę z "oszustami" podatkowymi?

Zobacz także: Podpowiadamy - jak sprawdzić, kiedy nastąpi zwrot podatku.

fin
Fotografia: Ministerstwo Finansów
fin1
Fotografia: Ministerstwo Finansów
fin12
Fotografia: Ministerstwo Finansów
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów