O konflikcie Lewandowskiego i Błaszczykowskiego media pisały od lat. A jak jest teraz?

Katarzyna Leszczyńska 08.11.2017
Robert Lewandowski i Kuba Błaszczykowski
Fotografia: EAST NEWS

Jak dziś wygląda sytuacja między piłkarzami?

Od dawna mówi się o konflikcie pomiędzy dwoma najpopularniejszymi piłkarzami polskiej reprezentacji, Robertem Lewandowskim i Kubą Błaszczykowskim. I nie są to tylko plotki wysnute przez media. Niejednokrotnie piłkarze dawali dowody tego, że nie pałają do siebie sympatią, przez swoje wypowiedzi oraz zachowania. Lata wspólnej gry wpoiły jednak w nich wzajemny szacunek do umiejętności futbolowych.

Zobacz także: Bayern ustalił cenę za Lewandowskiego. To rekordowa kwota!

Wszystko zaczęło się w okresie Euro 2012. Wówczas po raz pierwszy media poinformowały, że relacje Błaszczykowskiego i Lewandowskiego znacznie się ochłodziły. Choć sytuacja rozwijała się od dłuższego czasu. Kuba Błaszczykowski był pierwszym piłkarzem z polskiej trójki, która weszła w skład klubu Borussia Dortmund. To właśnie on zaopiekował się później rodakami, którzy do niego dołączyli, czyli Łukaszem Piszczkiem i Robertem Lewandowskim. Jak donoszą media, wraz z żoną, Agatą, pomagali nawet urządzić się Robertowi i Ani w Niemczech. Jakiś czas później obecny kapitan polskiej reprezentacji wyznał w wywiadzie, że to nie z Polakami najlepiej dogaduje się w Borussi, a z zawodnikami niemieckiego pochodzenia.

Gdy przyszedł czas Euro 2012 media rozdmuchały aferę dotyczącą reprezentacji. Jeden z tabloidów napisał, że podczas zgrupowania piłkarzy w hotelu odwiedziły panie lekkich obyczajów. Wówczas zdecydowali się na bojkot i nie rozmawiali z polskimi mediami. Wtedy też doszło do kolejnego spięcia na linii Błaszczykowski-Lewandowski. Kuba był wówczas kapitanem reprezentacji, a napastnik poprosił go o możliwość udzielenia wywiadu „Gazecie Wyborczej”. Właśnie ta kwestia stała się kością niezgody pomiędzy piłkarzami.

Robert Lewandowski, Kuba Błaszczykowski, Łukasz Piszczek w Borussi Dortmund
Fotografia: EAST NEWS

Reklama metaforą konfliktu

Trzej Polacy z Borussi wzięli udział w reklamie niemieckiego samochodu, wraz z ówczesnym trenerem zespołu Juergenem Kloppem. Spot był bardzo wymowny, koledzy bowiem śmiali się w nim z „gwiazdorzenia” Roberta Lewandowskiego. Wówczas fani stwierdzili, że relacje pomiędzy Błaszczykowskim i Piszczkiem a Lewandowskim nie należą do najlepszych, choć cała reklama była utrzymana w formie żartu.

Czy my z Kubą się nie lubimy? To tylko domysły, które ta reklama fajnie podsyca – mówił wówczas Lewandowski.

Kuba Błaszczykowski w pewnym momencie zaczął szczerze opowiadać o swoich relacjach z napastnikiem w mediach. Za każdym razem podkreślał jednak, że ich konflikt nie przełoży się nigdy na sytuację na boisku. Zrobił to m.in. w rozmowie z Kubą Wojewódzkim, który gościł go w swoim programie. Jego słowa nie pozostawiały żadnych wątpliwości.

Nie musisz być z kimś przyjacielem, by dobrze współpracować na boisku. Z Piszczkiem mam dobre relacje. To, że niewiele rozmawiam z Robertem prywatnie, nie oznacza, że ignorujemy się na boisku. To byłoby nieprofesjonalne – powiedział wówczas Kuba.

Choć już sytuacja w Borussi prowadziła do napięcia pomiędzy piłkarzami, czara goryczy przelała się, gdy trener Nawałka odebrał Kubie opaskę kapitana z powodu kontuzji. Wówczas otrzymał ją Robert Lewandowski i tak już zostało na stałe. Błaszczykowski stwierdził, że ta sytuacja bardzo go zabolała. Swoje rozżalenie opisał w biografii „Kuba”.

Łatwiej jest zrozumieć coś takiego, jak człowiek wie, że popełnił błąd, dużo ciężej, jak wie, że przecież nic złego nie zrobił. To nie jest lekkie. Zwłaszcza że to był bardzo trudny okres w moim życiu. Leżałem na łopatkach i wielu podchodziło do mnie i mnie "kopało". Nie mogłem się bronić grą, bo nie grałem.

Wówczas trudno było uwierzyć, że Kubie uda się pozbyć żalu do trenera i kolegi z reprezentacji. Okazuje się jednak, że z biegiem czasu, emocje nieco opadły.

Reprezentacja Polski w szatni
Fotografia: Instagram/Kuba Błaszczykowski

Błaszczykowski docenia Lewandowskiego

Jakiś czas przed rozpoczęciem mundialu gościem Anity Werner w „Faktach po Faktach” był właśnie Kuba Błaszczykowski. Dziennikarka rozmawiała z nim o przygotowaniach do Mistrzostw Świata w Rosji, jego planach na przyszłość w kadrze, jak również kolegach z drużyny. Kuba skomentował zakończenie kariery Artura Boruca. Nie obyło się jednak również bez pytań o Roberta Lewandowskiego.

W ostatnim czasie Robert Lewandowski pokazuje, że jest mocnym zawodnikiem. Pokazuje co trzy dni, że osiągnął światowy poziom i jest bardzo dobrym piłkarzem. Jest też Kamil Glik, Łukasz Piszczek, Łukasz Fabiański - każdy z nich ma coś do powiedzenia w szatni.

Dziennikarka zapytała go również o to, czy kadra w jakiś sposób jest przygotowana na kontuzję Roberta Lewandowskiego. Jak na razie gra reprezentacji opiera się przede wszystkim na kapitanie.

Znając trenera Nawałkę, na pewno tak. Na razie nie musimy o tym myśleć i myślę, że tak zostanie. Nie możemy zabierać innym zawodnikom ich umiejętności. Trochę nieszczęście tych innych, że Robert jest tak dobry, że nie mają szansy pokazać się. W ostatnich latach jest to nasz najlepszy zawodnik – przyznał szczerze Błaszczykowski.

Wydawać się mogło, że sytuacja pomiędzy Robertem a Kubą nieco się ociepliła. Okazuje się jednak, że na jaw wychodzą nowe fakty dotyczące spięcia pomiędzy nimi.

Nowe fakty w sprawie konfliktu Lewego i Błaszczykowskiego

Okazuje się, że była jeszcze jedna sytuacja, która skonfliktowała piłkarzy. Po przegranej Borussi w Lidze Mistrzów, trzej Polacy czekali na samolot i postanowili coś zjeść na lotnisku. Okazuje się, że Lewandowski przyniósł wówczas posiłki wyłącznie dla siebie i Kuby, a pominął Łukasza Piszczka. To nie spodobało się zarówno Błaszczykowskiemu, jak i Piszczkowi. Wtedy narósł między nimi konflikt. Kuba stanął po stronie Łukasza i widać, że do dziś ich relacje są znacznie cieplejsze, a kontakty z Lewandowskim ograniczają do minimum.

Najlepsze filmy o piłce nożnej! Zobaczcie w galerii: 

Autor: Katarzyna Leszczyńska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów