Papież Franciszek postanowił wyciągnąć rękę do rozwodników. To nie spodobało się innym hierarchom kościoła

Anna Respondek 09.04.2018
Papież Franciszek
Fotografia: EAST NEWS

Hierarchowie kościoła skomentowali postanowienie papieża dotyczące komunii dla rozwodników. Wyrazili swoje oburzenie. 

Temat dotyczący przyjmowania komunii świętej przez rozwodników od długiego czasu jest szeroko komentowany na całym świecie. Do tej pory osoby, które zdecydowały się na rozwód, nie miały możliwości przyjęcia sakramentu, jeśli założyły nową rodzinę.

Zobacz także: Jak dostać rozwód kościelny? Procedura krok po kroku

W 2016 roku papież Franciszek postanowił wyciągnąć rękę do rozwodników i nieco złagodził kościelne prawa. Z adhortacji Franciszka "Amoris Laetitia" można dowiedzieć się, że rozwodnicy będą mogli przystąpić do komunii świętej, nawet jeśli mają partnerów. Istnieje jednak jeden warunek, muszą zachować wstrzemięźliwość seksualną i wykluczyć grzech cudzołóstwa. Dodatkowo papież prosił księży na całym świecie, aby do każdego wierzącego podchodzili indywidualnie i tak rozpatrywali ich sytuację. 

Kościelni hierarchowie skrytykowali papieża Franciszka

Wygląda jednak na to, że złagodzenia praw kościelnych wyjątkowo nie przypadło do gustu kościelnym hierarchom, którzy jawnie sprzeciwili się głowie Kościoła katolickiego. Według nich adhortacja papieża szerzy wśród wiernych niezadowolenie. 

Z powodu sprzecznych interpretacji adhortacji apostolskiej "Amoris laetitia" na całym świecie wśród wiernych szerzy się niezadowolenie i zamieszanie - stwierdzili hierarchowie podczas konferencji "Dokąd zmierzasz kościele?".

Kardynałowie i biskupi poprosili papieża Franciszka o wyjaśnienie tej sytuacji, jednak, jak przekonują, nie doczekali się odpowiedzi. Według nich jest to "poważne niebezpieczeństwo dla wiary i jedności Kościoła". Hierarchowie boją się, że papież może popaść w herezję. 

Duchowni w tym samym dokumencie odczytanym podczas konferencji napisali, jak ich zdaniem powinni zachowywać się rozwodnicy: 

  • Zatwierdzone i skonsumowane małżeństwo pomiędzy dwiema ochrzczonymi osobami może być rozwiązane tylko przez śmierć.
  • Dlatego połączeni ważnym małżeństwem chrześcijanie, którzy łączą się z drugą osobą, podczas gdy ich małżonek wciąż żyje, popełniają grzech ciężki cudzołóstwa.
  • Jesteśmy przekonani, że jest to absolutne przykazanie moralne, które obowiązuje zawsze i bez wyjątków.
  • Jesteśmy także przekonani, że żaden subiektywny osąd sumienia nie może uczynić wewnętrznie złego czynu dobrym i legalnym.
  • Jesteśmy także przekonani, że ocena dotycząca możliwości udzielenia sakramentu rozgrzeszenia nie opiera się na możliwości przypisania popełnionego grzechu, ale na zamiarze penitenta, by porzucić sposób życia, który jest sprzeczny z przykazaniami Bożymi.

Dokument krytykujący papieża od 2016 roku podpisało już milion wierzących, w tym aż 150 osób z Polski. 

A Wy, co o tym sądzicie? Potępiacie papieża, czy może mu wtórujecie? 

Zobacz także: Małżeństwo w tym wieku zwiększa ryzyko rozwodu

Autor: Anna Respondek

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów