Komplementy o pięknych oczach można włożyć między bajki. Zdaniem naukowców wszyscy mamy oczy tego samego koloru

Redakcja 16.01.2017
Oczy
Fotografia: Pixabay

Rewelacje naukowca to świetny dowód na to, że nauka znowu okrutnie z nas zadrwiła. 

Niebieskie, zielone, a może dwukolorowe? Oczy, bo o nich właśnie mowa, odgrywają w naszym życiu istotną rolę. Nie tylko dlatego, że to organ, który umożliwia nam widzenie, ale także ze względów estetycznych. Komplement, że ktoś ma piękne oczy jest przecież jednym z najpopularniejszych i nie ma co ukrywać - najbanalniejszym, jaki możemy usłyszeć. 

A gdyby okazało się, że wszyscy mamy ten sam kolor? Tak, to nie żart. Jak się bowiem okazuje, niewłaściwe jest mówienie, że ktoś ma niebieskie, czy zielone oczy. A nazywanie ich wyjątkowymi, jest już naprawdę dużym błędem. Zdaniem badacza, wszyscy mamy brązowe oczy. Naprawdę wszyscy, bez wyjątku. Do takich rewelacji doszedł doktor Gary Heiting, który poważnie namieszał w życiu wszystkich, którzy sądzili, że kolor ich oczu jest wręcz niespotykany. 

Zdaniem badacza, w rzeczywistości wszyscy mamy oczy koloru brązowego
Fotografia: Pixabay

Zdaniem badacza, w rzeczywistości wszyscy mamy oczy koloru brązowego 

"Przez twe oczy zielone..."

Melanina, która odpowiada za całe zamieszkanie, znajduje się nie tylko w naszej skórze i włosach, ale i w tęczówkach oczu. Im więcej nasz organizm jej produkuje, tym ciemniejsza jest nasza karnacja. Tak samo jest w przypadku oczu. W skrócie? Wszystkie występujące kolory oczu są odcieniami tego samego, jednego koloru - brązowego.

Wszyscy mamy melaninę w tęczówce swojego oka. Jej ilość określa kolor oczu. Jednak występuje tylko jeden rodzaj pigmentu - powiedział z rozmowie z Cnn.com Gary Heiting. 

Kolor naszych oczu zależy od ilości absorbowanego światła. Ci, którzy mają oczy niebieskie, w tęczówce swojego oka mają niewielkie ilości melaniny, a to oznacza, że absorbowane jest mniej światła. A jak podaje Dzienniknaukowy.pl, "nie zaabsorbowane światło zostaje obite w krótszych długościach fal wzdłuż niebieskiego końca spektrum barw światła, dzięki temu widzimy kolor niebieski". 

Zanim więc zaczniemy rozpływać się nad wyjątkowością czyichś oczu, powinniśmy ugryźć się w język. Wszak technicznie rzecz ujmując - wszyscy mamy oczy koloru brązowego, a to mało wyjątkowa cecha. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów