Kolejne polskie miasto wyróżnione przez WHO. Dołącza do Gdyni i Poznania

Redakcja 17.01.2017
Ostrów Wielkopolski
Fotografia: East News

To właśnie w tych trzech polskich miastach seniorom żyje się najlepiej. 

Polska ma kolejny powód do dumy, a konkretnie województwo wielkopolskie, bo to właśnie w nim położone jest miasto wyróżnione przez Światową Organizację Zdrowia. Ostrów Wielkopolski, bo o nim właśnie mowa, został przyjęty do prestiżowej światowej sieci "Miast Przyjaznych Starzeniu"

To świetna wiadomość dla wszystkich, którzy nie mają jeszcze planów na emeryturę. I dla tych wszystkich, którzy uważają, że ich miasto na "stare lata" nie będzie w stanie im nic zaoferować. Spokojnie, są w Polsce takie miasta, w którym emerytom żyje się lepiej. Na tyle dobrze, że WHO postanowił dodać je do listy 360 miast z całego świata, które w sposób szczególny dbają o najstarszych. 

Aktywna polityka senioralna Ostrowa przejawia się przede wszystkim w aktywnym włączaniu seniorów we współdecydowanie i współtworzenie oferty skierowanej do mieszkańców 60+. Inicjatywy podjęte przez miasto m.in. stworzenie Programu "Ostrowska Karta Seniora", program "teleopieki", specjalna oferta kulturalna są wyjściem naprzeciw oczekiwaniom wciąż rosnącej grupy osób 60+, a także odpowiedzią na ich potrzeby. Dzięki stworzonym przez miasto programom przestrzeń miejska dla seniora jest coraz większa, a oferta coraz bogatsza. I za te działania Ostrów został doceniony i wyróżniony - powiedziała prezydent miasta Beata Klimek, a jej wypowiedź przytacza Umostrow.pl. 

Seniorzy we Wrocławiu podczas Dni Seniora
Fotografia: East News

Seniorzy we Wrocławiu podczas Dni Seniora

Prestiżowe grono

Znaleźć się na liście WHO wcale nie jest łatwo. "Miasta Przyjazne Starzeniu" to te, które łączy podobne podejście do polityki senioralnej. To miasta, które wychodzą naprzeciw potrzebom najstarszych obywateli i starają się sprostać ich wymaganiom. A kiedy już dane miasto znajdzie się w tym zaszczytnym gronie, może korzystać z wielu udogodnień. Łączenie się z globalną siecią ekspertów (urzędnicy, menadżerowie) miast przyjaznych starzeniu się, jest jednym z nich. 

Szczególnie cieszy fakt, że Ostrów Wielkopolski nie jest jedynym polskim miastem, w którym warto osiedlić się na emeryturze. Już wcześniej WHO wyróżniła również Gdynię i Poznań. Polscy emeryci mają więc atrakcyjny wybór.  

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów