Kolejne oszustwo „na Biedronkę”. Przestępcy próbują wyłudzić dane osobowe

Hanna Skowron 21.06.2018
Oszustwo
Fotografia: shutterstock.com

To nie pierwsza akcja tego typu w tym roku.

Biedronka rozdaje darmowe bony – to wiadomość, na którą trzeba uważać. Po tym, jak w maju oszuści rozsyłali fałszywe sms-y od dyskontów, kusząc bonami o wartości 300 zł, teraz na ofiary upolowali sobie użytkowników popularnego komunikatora WhatsApp

Zobacz także: Euronet nalicza ogromne prowizje. Posiadacze tych kart nie będą zadowoleni!

Jak donosi portal Niebezpiecznik.pl, w rozsyłanych wiadomościach przestępcy podszywają się pod Biedronkę, ale też inne popularne marki, jak np. Starbucks, LOT, Ryanair, Rolex czy Carrefour. Oszuści próbują wyłudzić dane osobowe, oferując „darmowe bony”.

Schemat działania jest podobny, jak w przypadku poprzednich oszustw. Po kliknięciu w link i odpowiedzi na serię pytań, ofiara widzi fałszywą animację udającą proces weryfikacji tego, czy kwalifikuje się ona do otrzymania nagrody. Później wyświetlany jest komunikat o jej przyznaniu, pod warunkiem wysłania wiadomości o konkursie do 20 znajomych z komunikatora WhatsApp.

Wówczas system pozwala na wprowadzenie danych, które „umożliwią otrzymanie wartościowej nagrody”. Portal ostrzega, by nie klikać w link i nie wypełniać formularza, nawet jeśli łudząco przypomina oficjalną stronę marki. 

Zobacz także: Awaria Facebooka. Prywatne posty były publiczne

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów