Kobiety w ciąży powinny unikać smogu. Brudne powietrze może wywoływać przedwczesny poród

Redakcja 16.02.2017
Smog
Fotografia: East News

Matki powinny zachować szczególną ostrożność.

Zanieczyszczenie powietrza może mieć duży wpływ na przedwczesne rozwiązanie ciąży. Wcześniaków, które rodzą się przed 37 miesiącem życia płodowego, przychodzi na świat prawie 15 milionów rocznie. To co dziesiąty poród. Mimo nowoczesnych technologii i rozwiniętej medycyny, wcześniactwo wciąż jest jednym z głównych przyczyn śmierci u dzieci przed piątym rokiem życia, a także niepełnosprawności. 

Naukowcy z Instytutu Środowiska w Sztokholmie doszli do wniosku, że 3,4 miliona przedwczesnych porodów, do których dochodzi w 183 krajach, może mieć związek z drobnocząsteczkowym pyłem, który zanieczyszcza powietrze i wchodzi w skład smogu - szczególnie w Afryce Subsaharyjskiej, Afryce Północnej i południowo - wschodniej Azji.

Zobacz też: Polskie miasto jest bardziej zanieczyszczone niż Pekin, a mieszka w nim tylko kilka tysięcy ludzi

 

Smog w Warszawie
Fotografia: East News

Warszawski smog w styczniu 2017 roku.

Trzeba dmuchać na zimne

Cząstki pyłu mniejsze niż te, które mają 2,5 mikrometra średnicy są uważane za szczególnie niebezpieczne, ponieważ osiadają głęboko w płucach wywołując ich choroby i układu sercowo-naczyniowego. Jak wyjaśnia w rozmowie z TheGuardian.com doktor Paul Jarris z organizacji nonprofit March of Dimes , która skupia się na zdrowiu nienarodzonych dzieci i niemowląt, do tej pory zwykło się myśleć, że zanieczyszczenie powietrza ma wpływ głównie na wagę noworodków. 

Medycyna wciąż nie zna wszystkich przyczyn, które powodują przedwczesne porody, dlatego każdy trop, który można zbadać, jest cenny. Od dłuższego czasu wiemy, że zanieczyszczenie powietrza ma związek z astmą i chorobami serca u dorosłych. Myślę, że ludzie nie zdają sobie sprawy, jak wiele z tych czynników ma wpływ na płody w okresie prenatalnym – powiedział Paul Jarris. 

Statystyki liczby wcześniaków na świecie zawyżają kraje Afrykańskie i południowoazjatyckie. Wpływ na tę sytuację mają trudne warunki życiowe, często brak odpowiedniej higieny i nieprawidłowe odżywianie, bieda, infekcje, uzależnienia, a także wysoka zawartość pyłów w powietrzu. Najbardziej szkodliwe dla jakości powietrza są mało widoczne czynniki - na przykład samochody z silnikiem diesla i kontrolowane pożary pól upranych. 

Polska również zmaga się z silnym zanieczyszczeniem powietrza. Według danych pochodzących z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, 16 lutego 2017 roku, najgroźniejsze dla zdrowia powietrze jest w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Kielcach, Opolu, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy i w Łodzi. Ciężarne mieszkanki tych miast, w czasie bardzo złej jakości powietrza, nie powinny wychodzić z domów.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów