Kobiety nie depilują nóg, pach i bikini na znak solidarności z ofiarami przemocy domowej

Redakcja 01.02.2017
Włosy pod pachami
Fotografia: www.twitter.com/abcnews/status/826264660806553600

Aby pomóc milionom kobiet na całym świecie wystarczy przez miesiąc przestać martwić się owłosieniem.

Zbieranie pieniędzy na cele charytatywne nie jest łatwe. Są tacy, którzy twierdzą, że działalność społeczna jest tak trudna, jak dla niektórych kobiet eksponowanie owłosionych nóg, szczególnie w świecie, którym rządzi konkretny kanon piękna. Australijska organizacja sprytnie połączyła te dwa problemy, aby skupić uwagę świata na istotnym, bardziej realnym niż wizerunek problemie - przemocy.

Zapuszczenie włosów łonowych u kobiet jest nie tylko tematem tabu, ale wydaje się, że jest kulturowo zabronione. Ten kult gładkiego, sterylnego ciała trwa już od około stu lat. Już w 1915 roku pojawiły się reklamy narzędzi do depilacji, w których dominował pogląd, że damskie owłosienie jest brzydkie i obciachowe. Jednak mniej więcej co dekadę powraca moda na zapuszczanie włosów na nogach, łonowych i pod pachami.

Zwykle skłaniają się ku niej kobiety kojarzone ze środowiskami feministycznymi, doprowadzając ją do granic absurdu i prowokując opinię publiczną do dyskusji o kobiecej estetyce. Australijska organizacja Get Hairy February zachęca kobiety z całego świata do tego, aby w lutym 2017 porzuciły maszynki, depilatory i wosk, a zaoszczędzone pieniądze przekazały na pomoc innym. 

Włosy się opłacają

W kampanii Get Hairy February nie chodzi tylko o to, aby znieść mentalny obowiązek depilacji. Australijska organizacja ma również na celu zwrócenie uwagi na problem przemocy domowej i seksualnej, której ofiarami padają kobiety na całym świecie. Wszystkie osoby, które podejmą wyzwanie, przyczynią się do zbiórki pieniędzy, które wspomogą australijskie służby pomagające nękanym osobom.

Jak podaje serwis Mashable.com, aż 95 procent mieszkanek Australii przyznaje, że nie wyobraża sobie pokazania się publicznie z owłosionymi pachami lub nogami. Teraz, jeśli podejmą wyzwanie, będą zamieszczały zdjęcia swoich włosów w social mediach. Fotografie oznaczą hashtagiem #gethairyfebruary, aby zaintrygowani odbiorcy wpłacali pieniądze na konto organizacji. 

Australia nie jest wyjątkiem. Inicjatywa Get Hairy February zbiera pieniądze od ludzi na całym świecie. Mashable.com podaje, że od początku lutego 2017 zebrała już kilka tysięcy dolarów na walkę z przemocą i molestowaniem. Już 1 lutego 2017 roku aż 175 kobiet spoza Australii zadeklarowało, że przez miesiąc będzie zapuszczało włosy łonowe i zachęcało do wpłacania pieniędzy.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów