Kłamiesz? Nie martw się! Naukowcy odkryli, że im częściej kłamiemy, tym będziemy mieć mniejsze poczucie winy

Redakcja 25.10.2016
Kłamstwo
Fotografia: East News

Jak to się mówi, do wszystkiego można się przyzwyczaić. Nawet do własnych, często nieuczciwych wobec innych zachowań. 

Kłamiemy i jesteśmy okłamywani niemal każdego dnia. Próżno szukać osoby, która w swoim życiu nigdy nie dopuściła się kłamstwa. Dlaczego często mijamy się z prawdą? Z bardzo wielu powodów. Czasem kłamstwo pozwala nam ugrać coś dla siebie, czasem kłamiemy bo po prostu kogoś bardzo nie lubimy, a czasem mamy dobre intencje i oszukujemy, aby drugiej osobie nie sprawić przykrości.

Jak powszechnie wiadomo, kłamstwo wchodzi w krew. Jeśli skłamaliśmy raz, skłamiemy i drugi, i trzeci, i kolejny. Jeśli jednak myślicie, że z każdym kolejnym kłamstwem pojawiają się coraz to większe wyrzuty sumienia, jesteście w błędzie. Naukowcy właśnie dowiedli, że najtrudniej skłamać jest po raz pierwszy. Z każdym kolejnym kłamstwem jest z "górki". W badaniu, którego wyniki opublikowano w Nature Neuroscience, wzięło udział 80 osób. Mieli jedno zadanie - kłamać. W tym samym czasie ich mózg poddawany był badaniu rezonansem magnetycznym.

Najtrudniejszy pierwszy raz

Pozwoliło to badaczom obserwować ciało migdałowate, które odpowiada za generację negatywnych emocji oraz reakcje obronne. Wyniki badań dla wielu mogą okazać się zaskakujące. Jak udowodniono, ciało migdałowate największą aktywność wykazywało przy pierwszym wypowiedzianym kłamstwie. Z każdym kolejnym, jego aktywność znacznie się osłabiała. Co oznacza, że z każdym kolejnym oszustwem, emocje, które towarzyszą momentowi wypowiadania nieprawdy, były coraz słabsze, a nawet prawie niezauważalne.

Negatywne emocje, które powstają w ciele migdałowatym powodują, że mamy ograniczoną zdolność do kłamstwa. Jednak, z każdym kolejnym kłamstwem uczucie, które wówczas się pojawia, powoli znika - tłumaczy dr Tali Sharot z Uniwersytetu w Londynie. 

Jak przekonują naukowcy, dopuszczanie się małych kłamstewek to najprostsza droga do dopuszczenia się kłamstwa naprawdę "grubego kalibru". Warto więc przed wypowiedzeniem kolejnego oszustwa zastanowić się dwa razy - łatka patologicznego kłamcy może z nami pozostać do końca życia. Z drugiej strony musimy pamiętać, że czasami lepiej minąć się z prawdą niż kogoś skrzywdzić. Na wszystko jest sposób.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów