Kiedy kończy się przyjaźń? Wystarczy, że dotyczy nas jeden z tych 6 symptomów

Emilia Klima 11.08.2017
Kiedy kończy się przyjaźń?
Fotografia: East News

Przyjaźń na całe życie jest do osiągnięcia prawie tak samo trudna, jak bezterminowa miłość. W jakich momentach warto zastanowić się, czy kontynuowanie znajomości ma sens? 

Kiedy w relacji z partnerem pojawiają się problemy i mamy pewność, że w żaden sposób nie da się ich rozwiązać, naturalną drogą wyjścia z tej sytuacji jest zakończenie związku. W przyjaźniach na taki krok decydujemy się zdecydowanie rzadziej - zdarza się nam utrzymywać relację z przyzwyczajenia czy poczucia obowiązku. 

To, że z kimś świetnie dogadywaliśmy się w pewnym etapie życia, wcale nie musi oznaczać, że tak zostanie już do końca. Przyjaźnie z nastoletnich lat często po prostu się rozpadają i nie ma sensu kurczowo się ich trzymać. Zagadnieniu końca przyjaźni postanowiła się bliżej przyjrzeć dziennikarka portalu Dazeddigital.com. Wymieniła ona 6 symptomów, które powinny nas skłonić nas do zastanowienia się nad tym, czy warto kontynuować znajomość z osobą, którą zwykliśmy nazywać swoim przyjacielem.

Nie lubimy osoby, którą stajemy się w jego towarzystwie 

W latach młodzieńczych nasi rodzice nazwaliby to "sprowadzaniem na złą drogę". Teraz sami możemy stwierdzić, czy osoba, z którą spędzamy czas ma na nas zły wpływ - czy przesadzamy z alkoholem na imprezie, jesteśmy niemili dla obsługi, dajemy się wciągnąć w obgadywanie czy ocenianie innych oraz wszystkie te inne rzeczy, kiedy podczas spotkania robiliśmy "z rozpędu", a nazajutrz ich żałujemy.

To może zabrzmieć ckliwie, ale spędzanie czasu, które same od siebie sporo wymagają i oczekują tego samego od ciebie, może uczynić twoje życie bardziej wartościowym - przekonuje autorka tekstu. 

anigif_enhanced-15540-1430142954-9

"Przyjaciel" nas irytuje

Mówi ciągle o sobie? Nie bawi cię jego poczucie humoru? Ciągle siedzie na telefonie?

Jeśli jakieś zachowania irytują cię u osoby, z którą umawiasz się na randki, to przestajesz to robić. Dlaczego nie stosujesz tej zasady, co do spotykania się ze znajomymi - argumentuje dziennikarka portalu. 

To kolejny dowód na to, że czasem spotykamy się z kimś z przyzwyczajenia i możemy po prostu przeoczyć moment, w którym "przyjaciel" zaczyna nas drażnić. I nie chodzi tu jego jedno zachowanie czy słowa, a o stan permanentny, wyjaśnia autorka tekstu. 

Odkrywasz, że "przyjaciel" jest złą osobą

Kiedy byliście młodsi, na niektóre rzeczy po prostu nie zwracałeś uwagi i szukałeś wymówek dla jego "dziwnych zachowań" - w końcu to twój przyjaciel. Ten punkt wiąże się z pierwszym - jeśli zauważasz negatywne cechy u znajomego, takie jak działanie innym na szkodę czy po prostu bycie niemiłym dla innych bez najmniejszego powodu - warto zastanowić się, czy ta osoba nie ma po prostu okropnego charakteru i czy warto utrzymać tę relację. 

Dystansowanie się do dawnego przyjaciela jest jak rzucanie palenia - stresujące i męczące na początku, zdrowe w skutkach długoterminowych - przekonuje dziennikarka. 

tenor

Jesteście przyjaciółmi z przyzwyczajenia

Moment, kiedy spotykasz się z kimś z obowiązku. Zupełnie jak wizyta u dentysty. Autorka tekstu przekonuje, że nikomu nie jesteśmy winni naszego czasu i jeśli wolimy w tym czasie poleżeć na kanapie, to powinniśmy to zrobić. 

Jeśli czujesz się z tym źle, nie musisz od razu całkiem zrywać kontaktu. Ale jest różnica między kurtuazyjnym wysłaniem kartki na Święta, a wspólnym planowaniem wakacji, bo w przeszłości jeździliście razem - przekonuje autorka. 

Ten punkt łączy się z kolejnym - jeśli spotkanie z taką osobą nie sprawia nam żadnej przyjemności, a wręcz przeciwnie - wracamy z niego wyczerpanymi emocjonalnie - to nie jest dobry znak. Sama myśl o spotkaniu z bliską osobą powinna sprawić nam radość, jeśli tak się nie dzieje i wcale nam tej osoby nie brakuje - to dobry moment, by zastanowić się nad sensem kontynuowania tej znajomości. 

Nie chcesz przedstawić "przyjaciela" nowym znajomym

Dziennikarka twierdzi, że jeśli nawet nie próbujemy zaznajomić "dawnego przyjaciela" z nowym kręgiem znajomych, nie może być to przypadek. Na początku możemy to tłumaczyć tym, że te osoby nie mają ze sobą wiele wspólnego i na pewno się nie dogadają. Najczęściej prawda jest jednak inna - do czego niekoniecznie chcemy się przed sobą przyznać, zwyczajnie się tej osoby wstydzimy. Prawdopodobnie z któregoś z wyżej wymienionych powodów - "dawny przyjaciel", ze względu na chociażby cechy charakteru, po prostu nie jest osobą, którą chcemy się "pochwalić" przed znajomymi.

tumblr_myu4yz5lXE1ssd40zo1_500
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów