Kiedy przychodzi czas na zmianę pracy? Te znaki mogą wskazywać, że to odpowiedni moment

Katarzyna Leszczyńska 30.01.2018
Po czym poznać, że czas na zmianę pracy?
Fotografia: pixabay.com

To wystarczające powody do przemyślenia swojej kariery.

Życie jest za krótkie, żeby marnować je na coś, czego nie chcemy robić. Oczywiście znalezienie wymarzonej pracy nie jest rzeczą prostą. Czy jednak, jeżeli nie sprawia nam ona radości, możemy ją nazwać tą idealną? Okazuje się, że są pewne znaki, które mogą świadczyć o tym, że czas na zmianę pracy. Eksperci dla portalu Bustle.com określili te typowe, które mogą oznaczać, że nie warto dłużej męczyć się w tym miejscu pracy.

Zobacz także: Te zawody powinniśmy wykonywać zgodnie ze znakami zodiaku. Kto powinien zmienić branżę?

Szef jest przeciwko nam

Bezpośredni przełożony jest bardzo ważną osobą dla każdego pracownika, zwłaszcza na początku jego kariery w filmie. To on może dać wskazówki, pomóc nam zaaklimatyzować się w firmie i zrobić pierwsze kroki w zawodzie. Jeżeli nie jest naszym zwolennikiem i nie jest w stanie stanąć po naszej stronie w ważnych sytuacjach, możemy się nie odnaleźć w tej pracy i lepiej pomyśleć o jej zmianie. Wówczas możemy trafić na kogoś, kto nie będzie nam podcinał skrzydeł, a stanie się naszym mentorem.

Obietnice nie pokrywają się z rzeczywistością

Wiesz doskonale, że jesteś już długo w firmie, szef dawno obiecał ci premię, jednak nadal nie widać na horyzoncie ani awansu ani podwyżki, to może być znak, że stoisz w miejscu i lepiej poszukać czegoś, dzięki czemu będziesz mieć szanse na rozwój zawodowy.

Szef powinien wspierać swoich pracowników

Toksyczne miejsce pracy

A właściwie ludzie, którzy się w nim znajdują. W pracy spędzamy większą część naszego czasu w tygodniu. Nic więc dziwnego, że zależy nam wówczas chcielibyśmy, żeby chociaż atmosfera, w której musimy ciężko pracować, była przyjazna. Jeżeli myślisz, że takie miejsca pracy się nie zdarzają, czas na zmianę. Uwierz, że nawet w korporacjach może być miło. Wszystko zależy od ludzi i ich nastawienia.

Firma się nie rozwija

Nikt nie chciałby stać w miejscu. Podobnie jak z zamknięciem sobie drogi do awansu, również w przypadku nierozwijającej się firmy raczej mamy nikłe szanse na rozwój zawodowy. Jeżeli widzisz, że tam, gdzie pracujesz, nic się nie rozwija, lepiej stamtąd uciekać jak najszybciej.

Gdy firma się nie rozwija, czas zrezygnować z pracy

Nie czujesz inspiracji

W miejscu pracy, które będzie dla nas korzystne, każdego dnia będziemy potrafili znaleźć coś, co będzie nas motywowało do działania. Oprócz tego będziemy mieli szansę na rozwój. Różnego rodzaju szkolenia, nowe informacje. Każdy dobry szef powinien wychodzić z założenia, że inwestowanie w ciebie będzie korzystne dla całej firmy.

Nie odpowiadają ci zasady panujące w firmie

W każdym miejscu pracy obowiązuje jakiś kodeks zasad, którego powinni przestrzegać pracownicy. Jeżeli jednak nie jest on zgodny z naszym sumieniem lub tokiem myślenia, nie powinniśmy na siłę zmieniać się tylko po to, żeby pracować w danym miejscu. Wówczas prędzej czy później będziemy mieli psychicznie dość danej pracy.

Praca nie powinna dołować

Nieustanny stres

W każdej pracy zdarzają się sytuacje stresujące. Może być jednak stres, który motywuje, ale również taki, przez który nie możemy spać po nocach i źle się czujemy. Tego typu problemy mogą już nawet podchodzić po mobbing i warto się zastanowić nad tym, czy na pewno warto kosztem zdrowia zostać w danej firmie.

Uczucie niedopasowania

Jeżeli każdego dnia towarzyszy ci nieustanne poczucie znudzenia, a oprócz tego wydaje ci się, że nie wpasowałeś się w klimat panujący w filmie i czujesz się jak odludek wśród pozostałych współpracowników, może się okazać, że to nie jest po prostu miejsce dla ciebie. Pracy nie musi towarzyszyć nieustanny stres i sztywna atmosfera, a nawet nie powinna.

Atmosfera w pracy jest bardzo ważna

Poważne zmiany w firmie

Nawet, jeżeli pozostałe punkty cię nie dotyczą, momentem, w którym warto zastanowić się nad zmianą pracy są poważne zmiany, które zachodzą lub zaszły w firmie. Jeżeli dotyczą one przebranżowienia, zmiany właścicieli, szefów lub nawet personelu, wówczas warto poważnie się zastanowić, czy praca w nowo odmienionej firmie sprawi nam satysfakcję.

Nie uczysz się niczego nowego

No i najgorsza rzecz, która może nam się przytrafić na drodze zawodowej – stanie w miejscu. W odpowiednim miejscu pracy każdego dnia możemy nauczyć się czegoś nowego. I choć na pewno łatwiej jest pracować, gdy wydaje nam się, że wiemy wszystko, nigdy nie warto zamykać się na nowości. Najgorzej jest wtedy, gdy takowych nie dostarcza nam firma. Wówczas warto pomyśleć o zmianach.

Kiedy czas na zmianę pracy?
Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów