Kazimierz Pułaski był kobietą? Sensacyjne doniesienia amerykańskich naukowców

Magdalena Barszczak 05.04.2019
Kazimierz Pułaski
Fotografia: Krzysztof Chojnacki/East News

Mają o tym świadczyć cechy szkieletu generała oraz wyniki badań DNA.

Czy Kazimierz Pułaski, bohater wojenny walczący o wolność Polski i Stanów Zjednoczonych, w rzeczywistości był kobietą? Tak twierdzą amerykańscy naukowcy. Przebadali oni cechy szkieletu generała kawalerii oraz jego DNA i doszli do zaskakujących wniosków. 

Badania szkieletu wskazywały na kobiecą budowę kości czaszki, szczególnie żuchwy oraz miednicy. Zrodziły się wątpliwości, czy szczątki rzeczywiście należą do Kazimierza Pułaskiego. Aby je rozwiać, w 1998 roku uzyskano DNA od osoby spokrewnionej z Pułaskim, a mianowicie jego pra-pra siostrzenicy. W 2015 roku wznowiono analizę próbki pobranej podczas ekshumacji.

Okazało się, że szkielet ciała rzeczywiście należał do generała. Badacze z Georgia Southern University uważają, że Kazimierz Pułaski urodził się jako kobieta z wrodzonym przerostem nadnerczy. To spowodowało, że jego organizm produkował dużą ilość męskich hormonów.

To właściwie jedyne wyjaśnienie tej kombinacji cech - oświadczyła w rozmowie z "Chicago Tribune" kierująca badaniami Virginia Hutton Estabrook.

Jeśli te informacje się potwierdzą, wiele fragmentów historii trzeba będzie pisać na nowo. Sensacyjne doniesienia zostały zaprezentowane w filmie dokumentalnym "The General Was Female?" (Czy generał był kobietą?), który 8 kwietnia wyemituje telewizja Smithsonian Channel.

Kazimierz Pułaski urodził się w Warszawie w 1745 roku. Był jednym z dowódców konfederacji barskiej. Po jej upadku, w 1792 roku, musiał emigrować. Trafił do Stanów Zjednoczonych, gdzie brał udział w wojnie o niepodległość przeciwko Wielkiej Brytanii. 11 września 1777 Pułaski uratował życie Jerzemu Waszyngtonowi, ostrzegając go przed Brytyjczykami. Zginął w 1779 roku podczas oblężenia Savannah.

Zwłoki Pułaskiego odkryto w 1966 roku. W wyniku ekshumacji zwłok uznano, że szczątki, które znaleziono w pobliżu pomnika Kazimierza Pułaskiego w Savannah, należą do bohatera wojennego. Uroczysty pogrzeb polskiego generała odbył się w 2005 roku.

Zobacz także: O której godzinie powinniśmy się kłaść? Eksperci przekonują, że zależy to od znaku zodiaku!

Niektóre produkty spożywcze mają zbawienne działanie dla naszego organizmu. Poznajcie 5 takich, których stosowanie może zapobiegać zachorowaniu na raka!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów