Które dziecko w kolejności jest tym "ulubionym" rodziców? Wyniki badań zaskoczyły nawet naukowców

Anna Respondek 22.11.2017
Rodzeństwo
Fotografia: Pexels

Najstarsze czy najmłodsze? 

Każde dziecko zastanawia się czasem nad tym, czy rodzice kochają je tak samo, jak pozostałe rodzeństwo. Najstarsze dzieci uważają, że mają najgorzej, ponieważ muszą zajmować się swoim bratem czy siostrą, a poza tym to "tamci mają łatwiej". 

Naukowcy postanowili przyjrzeć się tym zależnościom i sprawdzić, czy rodzice faktycznie każde dziecko traktują w ten sam sposób. Okazało się, że aż 70 procent matek i 74 procent ojców ma swoją "ulubioną" pociechę. W badaniu wzięły udział 384 rodziny, w każdej z nich funkcjonował model 2+2 (dwoje dorosłych i dwoje nieletnich), a między dziećmi różnica wynosiła maksymalnie 4 lata. 

Wbrew pozorom i panującym stereotypom okazało się, że ulubionym dzieckiem jest to najstarsze. Uczestnicy zostali zapytani o to, czy kiedykolwiek czuli, że rodzice traktują ich inaczej, w stosunku do brata czy siostry. Jak wykazała analiza, większe zastrzeżenia mieli najmłodsi, którzy stwierdzili, że ma to realny wpływ na ich poczucie wartości. 

Profesor prowadząca badania przyznała, że nie spodziewała się takiego obrotu sprawy, a wyniki badań prawdziwie ją zaskoczyły, ponieważ panuje powszechne twierdzenie, że to starsi są traktowani "nie fair". 

Naszą podstawową tezą była ta, która mówiła, że starsze z rodzeństwa będzie bardziej pokrzywdzone przez nierówne traktowanie, ze względu na dłuższe przebywanie w rodzinie i status "starszego" - powiedziała. 

A Wy, co o tym sądzicie?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów