Każdy powinien wiedzieć, jak trzeba postępować kiedy jesteśmy świadkami islamofobii

Martyna Kraus 05.09.2016
Marie-Shirine Yener
Fotografia: www.maeril.tumblr.com

Krótki ilustrowany poradnik w prosty sposób tłumaczy, co powinniśmy robić, a czego na pewno nie.  

W ostatnim czasie odnotowuje się znaczny wzrost przestępstw i napaści na tle religijnym, skierowanych szczególnie przeciw muzułmanom. Żeby zapobiegać takim sytuacjom 22-letnia ilustratorka Marie-Shirine Yener zrobiła krótki przewodnik, który ma być wskazówką dla każdego, kto nie wie jak ma zachować się w przypadku bycia świadkiem islamofobii. Często widzimy niestosowne zachowania innych ludzi, ale nie potrafimy w stanie odpowiednio zareagować. 

Nie chciałam dłużej być biernym świadkiem. Pomyślałam, że skoro umiem pisać i rysować, połączę to w słusznej sprawie. Nie spodziewałam się, że krótki zbiór zasad stanie się tak popularny - powiedziała w rozmowie Independent.co.uk. - Być może ten przewodnik naprawdę coś zmieni i będzie lepiej. Z czasem też zrozumiałam, że te porady będą dobre nie tylko dla świadków islamofobii ale też osób, które widzą także inne rodzaje krzywd zadawanych ludziom. 

Rysując informator Yener bazowała na koncepcji psychologicznej zwanej "zachowaniami niekomplementarnymi". Ma ona na celu przede wszystkim przeszkodzenie agresorowi i odciągnięcie jego uwagi od osoby, na którą kieruje swoje negatywne emocje. Ilustratorka, jako najłatwiejszy i najbezpieczniejszy sposób pomocy, proponuje rozpoczęcie rozmowy z atakowaną osobą. Najprościej przysiąść się do niej w autobusie lub na przystanku i spokojnie nawiązać rozmowę. Następnie musimy znaleźć dowolny temat, zapytać czym się interesuje, opowiedzieć o pogodzie lub ostatnio czytanej książce.

Zło zwalczaj dobrem

Swobodnie kontynuując konwersację sprawimy, że agresor będzie zdezorientowany. Marie-Shirine Yener podpowiada także, żeby utrzymywać kontakt wzrokowy z osobą, z którą się rozmawia, całkowicie ignorując tego, których chciał zaatakować. Wesołe zachowanie, żywiołowa gestykulacja i uśmiech sprawią, że napięcie między potencjalną ofiarą, a agresorem rozładuje się. Ponadto, dzięki mowie ciała stworzymy wokół atakowanej osoby pewną bezpieczną przestrzeń, w której będzie mogła lepiej się poczuć. Agresor, który zobaczy takie właśnie zachowanie, zniechęci się. Szybko zorientuje się, że jest ignorowany i najprawdopodobniej powali zacznie się oddalać. 

Najważniejsze jest jednak to, aby przy osobie, która stała się ofiarą napaści, pozostać tak długo, aż agresor się całkowicie zniknie nam z zasięgu wzroku. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że jest ona bezpieczna. Musimy pamiętać, że nie należy reagować siłą i przemocą. Tylko rozmowa i spokojne podejście do agresora mogą przynieść pożądane skutki. Można także zadbać to, aby potencjalną ofiarę odprowadzić w bezpieczne miejsce, gdzie nie będzie się już czuła zagrożona. 

Przewodnik przeciwko islamofobii
Fotografia: www.maeril.tumblr.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów