Każdy, kto nie chce, żeby zwierzęta występowały w cyrkach, może podpisać petycję

Redakcja 08.02.2017
Słoń pracujący w cyrku
Fotografia: East News

Potrzeba tylko kilkuset podpisów, aby zwierzęta nie musiały cierpieć na terenie Polski.

Wzywamy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej do wprowadzenia zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach – oświadcza Koalicja Cyrk Bez Zwierząt na stronie z petycjami obywatelskimi Avaz.org.

Petycję opublikowaną 3 stycznia 2017 roku podpisało dopiero prawie 44 tysiące internautów. Aby możliwe było jej złożenie, potrzeba jeszcze ponad 200 tysięcy podpisów. Ten mały brak zainteresowania dziwi, szczególnie że fakt wykorzystywania i znęcania się nad zwierzętami w cyrkach jest powszechnie znany. 

Podążając za szczytnym przykładem licznych państw (Holandia, Austria, Singapur, Izrael i wiele innych) oraz polskich miast i gmin (m.in. Łódź, Bielsko-Biała, Kołobrzeg, Słupsk) apelujemy do polskich władz o wprowadzenie ustawowego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach w całym kraju – czytamy w petycji na Avaaz.org.

Koalicja sprzeciwia się przedmiotowemu traktowaniu zwierząt nie tylko w cyrkach w powszechnym tego słowa rozumieniu, jednak również w każdym miejscu, gdzie zwierzęta wykorzystywane są tylko dla rozrywki ludzi. KZBZ uważa, że zmuszanie zwierząt do pracy jest niezgodne z ich naturą i nieetyczne. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. 

Lew w cyrku
Fotografia: East News

Brak pozytywów, góra negatywów

Przeciw pokazom cyrkowym z wykorzystaniem niczego nieświadomych, zestresowanych i często chorych zwierząt przemawia również pogląd, że pokazy tego typu są pozbawione walorów edukacyjnych. Co więcej, mogą być groźne dla rozwoju dziecka, co jak zaznaczają autorzy petycji - zostało potwierdzone przez Komitet Polskiej Akademii Nauk w 2015 roku. Działalność Koalicji Cyrk Bez Zwierząt popierają znani i lubiani działacze społeczni, publicyści i artyści - na przykład profesor Jan Hartman, Dorota Sumińska, Adam Wajrak, czy aktorka Paulina Holtz. 

W Polsce co roku odbywają się protesty organizacji walczących ze znęcaniem się nad zwierzętami, szczególnie w sezonie letnim, podczas festiwali cyrkowych. Działacze mają dość cierpienia fok, słoni, tygrysów, lwów, zebr, wielbłądów i małp. Od lat powtarzane są doniesienia o warunkach, w jakich pracują zwierzęta. Historie o podgrzewanej podłodze czy o faszerowaniu zwierzęcych niewolników lekami uspokajającymi można traktować jak legendy miejskie, chyba jednak nikt nie zaprzeczy, że zachowanie cyrkowców jest nieetyczne.

Najbardziej brutalne metody tresury obejmowały rażenie zwierząt prądem za pośrednictwem specjalnie zainstalowanej obroży. Nierzadko sięgano po elektryczne pałki i kije. Pamiętajmy, że wstrząs elektryczny to nie tylko chwilowy ból, to przede wszystkim szok dla całego układu nerwowego. Pałka elektryczna jest w stanie zmienić najbardziej nawet dzikie zwierzę w potulnego niewolnika. Obelżywe uwagi jakimi obrzucano przy okazji tego typu praktyk zwierzęta dopełniają jedynie przerażającego obrazu człowieka – Pana wszelkiego stworzenia. Tysiące zwierząt co dzień kulą się na dźwięk bata, przypominającego im o ich roli jaką mają do odegrania w tym ponurym spektaklu. To co dla wielu oznacza poskromienie natury i odwagę dla zwierząt oznacza nieustanny strach i cierpienie. Cierpienie za które płacimy my – czytamy na stronie organizacji ratującej zwierzęta Viva.org.pl

Cyrk z założenia nie jest zły. Działacze społeczni nie chcą delegalizacji przedstawień, pod warunkiem, że występują w nich sami ludzie. Oprócz wspomnianych wcześniej państw i kilku polskich miast i gmin, na świecie są trupy cyrkowe, które w swoich repertuarach nie mają występów zwierząt. Najsłynniejszymi i najlepszymi cyrkami, w których występują tylko i wyłącznie ludzie są na przykład amerykański Circus Smircus, słynny w Polsce Cirque du Soleil z Kanady, cyrk Flying Fruit Fly, czy cyrk Vargas.

Ich widowiska angażują szeroką publiczność, która wcale nie domaga się udziału zwierząt. Wprowadzenie zakazu przechowywania dzikich istot w ciasnych wozach, choć ich miejsce jest na wolności, i wykorzystywania ich w przedstawieniach, powinno mieć również pozytywne aspekty finansowe dla ich właścicieli. W końcu odejdą koszty jedzenia i często i tak niedokładnej pielęgnacji.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów